ΟΦΗ-Άρης 3-2: Το καμάρι της Κρήτης συνεχίζει (ΒΙΝΤΕΟ)

Πηγή Φωτογραφίας: ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΡΑΠΑΝΗΣ/EUROKINISSI

Ενημερώθηκε: 15/09/24 - 22:55

Ο ΟΦΗ συνέχισε την εξαιρετική του πορεία στη Stoiximan Super League, επικρατώντας του Άρη με 3-2 σε ένα εντυπωσιακό παιχνίδι που καθήλωσε τους φιλάθλους.

Η ομάδα της Κρήτης, μετά την επιτυχημένη εμφάνιση κόντρα στον Βόλο, κατάφερε να πανηγυρίσει μια ακόμη σπουδαία νίκη, ανεβαίνοντας στην 4η θέση της βαθμολογίας. Αντίθετα, ο Άρης γνώρισε την πρώτη του ήττα στη σεζόν, παρόλο που ανέβασε στροφές στο δεύτερο ημίχρονο.

Η ομάδα του Τραϊανού Δέλλα έδειξε από την αρχή του αγώνα ότι είχε ξεκάθαρο πλάνο και αποφασιστικότητα. Ο ΟΦΗ παρουσίασε ένταση στο παιχνίδι του, με τον Τιάγκο Νους να ξεχωρίζει με την απόδοσή του, δημιουργώντας πολλά προβλήματα στην άμυνα του Άρη και εκθέτοντας τον Μοντόγια. Οι Κρητικοί εκμεταλλεύτηκαν τις ευκαιρίες τους και πήραν προβάδισμα, δείχνοντας πως έχουν βρει ρυθμό και αυτοπεποίθηση στο παιχνίδι τους.

Από την άλλη, ο Άρης δυσκολεύτηκε να βρει ρυθμό στο πρώτο μέρος, παρουσιάζοντας έλλειψη δημιουργικότητας και φαντασίας στο παιχνίδι του. Η είσοδος του Σαβέριο στο δεύτερο ημίχρονο αναζωογόνησε τους "κίτρινους", οι οποίοι ανέβασαν την απόδοσή τους και πίεσαν για την ισοφάριση, ωστόσο δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν τις ευκαιρίες τους και να φτάσουν σε ένα θετικό αποτέλεσμα.

Η νίκη αυτή του ΟΦΗ επιβεβαιώνει την ανοδική πορεία της ομάδας, ενώ ο Άρης καλείται να ανασυνταχθεί για να επιστρέψει στις νίκες.

ΟΦΗ (Τραϊανός Δέλλας): Χριστογεώργος, Χατζηθεοδωρίδης, Μπρεσάν, Λαμπρόπουλος, Γκονθάλεθ, Αποστολάκης (Κουτενάκης 78΄), Μπαΐνοβιτς, Φούντας (Μπάκιτς 73΄), Νους (Σαλτσέδο 73΄), Σενγκέλια (Ριέρα 90'+1), Γιουνγκ (90΄+1 Καραχάλιος).

Άρης (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Φρίντεκ, Μπράμπετς, Φαμπιάνο (Βέλεθ 73΄), Μοντόγια, Σιφουέντες (Σαμόρα 89΄), Νταρίντα (Μόντσου 65΄), Μανού Γκαρθία, Σίστο (Φετφατζίδης 65΄), Ντιαντί (Σαβέριο 46΄), Μορόν