Επέστρεψε για τα καλά! (video)

Ενημερώθηκε: 17/05/16 - 23:20

Η ΑΕΚ, με τα γκολ του Μάνταλου και του Τζιμπούρ, επικράτησε του Ολυμπιακού με 1-2 και κατέκτησε το 15ο Κύπελλο της ιστορίας της. Ο Ολυμπιακός μείωσε με τον Τσόρι Ντομίνγκεζ στο 83' αλλά δεν κατάφερε να πετύχει την ανατροπή.

Η Ένωση, απέδειξε πως επέστρεψε δυναμικά στην κορυφή του Ελληνικού ποδοσφαίρου, δείχνοντας πως θέλει να κατακτήσει το τρόπαιο, από το πρώτο λεπτό του παιχνιδιού. Από την άλλη, ο Ολυμπιακός παρουσιάστηκε πολύ κατώτερος των περιστάσεων και το μόνο που κατάφερε ήταν να δώσει λίγη παραπάνω αγωνία, μέχρι το φινάλε του παιχνιδιού. Στο άδειο ΟΑΚΑ η ΑΕΚ ήταν καλύτερη κόντρα στο "φάντασμα" του Ολυμπιακού και με το 2-1 πήρε κούπα μετά το 2011!

Σ'ένα πολύ κακό πρώτο ημίχρονο, η ΑΕΚ, ευτύχησε να προηγηθεί, με κεφαλιά του Μάνταλου, έπειτα από εξαιρετική σέντρα του Βάργκας στο 39ο λεπτό.

Το δεύτερο ημίχρονο, ξεκίνησε όπως τελείωσε το πρώτο. Ο Βάργκας βγήκε στην αντεπίθεση, πάσαρε στον Ραφίκ Τζιμπούρ και εκείνος με ένα εξαιρετικό τελείωμα έκανε το 0-2 για την ΑΕΚ, δίνοντας της πολύ μεγάλο προβάδισμα για την κατάκτηση του Κυπέλλου Ελλάδος.

Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να αντιδράσει, έχασε την πολύ μεγάη ευκαιρία, με το σούτ του Μαζουακού να βρίσκει στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Ανέστη.

Το μόνο που κατάφεραν οι παίχτες του Μάρκο Σίλβα, είναι να μειώσουν με τον Τσόρι Ντομίνγκεζ στο 83ο λεπτό.

Τα λεπτά πέρασαν και το τελικό σφύριγμα, βρήκε τους παίχτες να πανηγυρίζουν έξαλλα την μεγάλη επιτυχια της κατάκτησης του Κυπέλλου Ελλάδος.

Εξαιρετική η διαιτησία του Τάσου Σιδηρόπουλου, σε όλο το 90λεπτο.

MVP του τελικου, αναδείχθηκε ο Πέτρος Μάνταλος της ΑΕΚ, σκόρερ του πρώτου τέρματος της ΑΕΚ.

Ένταση υπήρξε κατά την αποχώρηση των οπαδών του Ολυμπιακού, οι οποίοι έβριζαν και έφτυναν δημοσιογράφους.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μάρκο Σίλβα): Ρομπέρτο, Σαλίνο, Μποτία, Ντα Κόστα, Μαζουακού, Μιλοβόγεβιτς, Κασάμι (53’ Ιντέγε), Φορτούνης, Ερνάνι (54’ Πάρντο), Φουστέρ, Πουλίδο

Στον πάγκο έμειναν οι: Κατσιμήτρος, Ντομίνγκες, Σιόβας, Τσιμίκας, Καμπιάσο

ΑΕΚ (Στέλιος Μανωλάς): Ανέστης, Γκάλο, Άρθο, Κολοβέτσιος, Ντίντακ, Σιμόες, Γιόχανσον, Μάνταλος (81’ λ.τ. Τζανετόπουλος), Βάργκας (58’ Μπακάκης), Αραβίδης (90’+1’ Πέκχαρτ), Τζεμπούρ

Στον πάγκο έμειναν οι: Ντούνης, Λαμπρόπουλος, Γαλανόπουλος, Μπουονανότε

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Σιδηρόπουλος (Δωδ/νήσου)

ΒΟΗΘΟΙ: Ευθυμιάδης (Πιερίας), Κωσταράς (Αιτ/νίας)
ΕΠΙΠΡΟΣΘΕΤΟΙ ΒΟΗΘΟΙ: Κουκουλάκης (Ηρακλείου), Αρετόπουλος (Τρικάλων)