Την ποδοσφαιρική τους... δεινότητα ξεδίπλωσαν στο Καυτανζόγλειο ο υπουργός Επικρατείας Νίκος Παππάς και για λίγο ο Πρωθυπουργός Αλέξης Τσίπρας.
Ο κ. Παππάς αγωνίστηκε για 14 λεπτά στο φιλικό μεταξύ προσωπικοτήτων και βετεράνων Ελλάδας-Ρωσίας, στο πλαίσιο του έτους φιλίας των δύο χωρών και στο περιθώριο της ΔΕΘ.
![](/sites/default/files/styles/in_article/public/users/user864/pappas20.jpg?itok=uoG8KI_u)
Οπως έγραψε ο ίδιος ο κ. Παππάς στο διαδίκτυο, τα 7 από τα 14 λεπτά πήγαινε... περπατώντας, ενώ κατά δήλωσή του «έτρεχε τόσο αργά που στο replay φαίνεται ακίνητος».
![](/sites/default/files/styles/in_article/public/users/user864/pappas30.jpg?itok=-BCUqZt0)
Στο Καυτανζόγλειο Στάδιο της Θεσσαλονίκης βρέθηκε και ο Αλέξης Τσίπρας, ο οποίος παρακολούθησε τον φιλικό αγώνα. Πριν από την έναρξη του αγώνα βραβεύτηκαν δύο μεγάλοι ποδοσφαιριστές, ο Βασίλης Χατζηπαναγής και ο αρχηγός της ρωσικής ομάδας. Στον αγώνα έπαιξαν και ο Θοδωρής Ζαγοράκης, ο υφυπουργός Εξωτερικών Δημήτρης Μάρδας και ο Ρώσος αναπληρωτής πρωθυπουργός, Αρκάντι Ντβορκόβιτς. Ο αγώνας διεξήχθη στο πλαίσιο της 81ης ΔΕΘ και των παράλληλων εκδηλώσεων της ρωσικής συμμετοχής.
![](/sites/default/files/styles/in_article/public/users/user864/tsip_9.jpg?itok=H91hMOGl)
Ο ίδιος ο Αλέξης Τσίπρας ανέβασε στο Twitter το ακόλουθο μήνυμα, συνοδευόμενο από δύο φωτογραφίες: «Με τον @advorkovich βραβεύουμε τον μεγάλο Βασίλη Χατζηπαναγή στο περιθώριο φιλικού αγώνα βετεράνων Ελλάδας-Ρωσίας».
![](/sites/default/files/styles/in_article/public/users/user864/tsiprasbala.jpg?itok=_TA1hmnb)