Οι Διαβιβάσεις γιορτάζουν τον ιδιαίτερο Προστάτη τους Άγιο Παΐσιο, με την πραγματοποίηση χθες το απόγευμα στην έδρα της Σχολής Διαβιβάσεων (ΣΧΔΒ) στο Στρατόπεδο «Καραϊσκάκη Α’», στο Χαϊδάρι Αττικής, ο Μέγας Πανηγυρικός Εσπερινός για τον εορτασμό της μνήμης του Αγίου Παϊσίου του Αγιορείτου.
Ο Μέγας Πανηγυρικός Εσπερινός πραγματοποιήθηκε στον Ιερό Ναό των Αγίου Γεωργίου, Προστάτη του Στρατού Ξηράς και Αγίου Παϊσίου, Προστάτη των Διαβιβάσεων, που βρίσκεται εντός του χώρου του Στρατοπέδου.
![](/sites/default/files/styles/in_article/public/article-images/2024-07/diavivaseis13.jpg?itok=SXRXgiF6)
Στην τελετή παραβρέθηκαν ο Επιτελάρχης του ΓΕΣ Αντιστράτηγος Δημήτριος Βακεντής, ως εκπρόσωπος των Αρχηγών ΓΕΕΘΑ Στρατηγού Δημήτριου Χούπη, ο οποίος – ως γνωστόν – προέρχεται από το Όπλο των Διαβιβάσεων, προτού ενταχθεί στις Ειδικές Δυνάμεις, και ΓΕΣ Αντιστράτηγου Γεώργιου Κωστίδη, ο Δήμαρχος Χαϊδαρίου κ. Μιχάλης Σελέκος, εκπρόσωποι της τοπικής αυτοδιοικήσεως καθώς και εν ενεργεία και εν αποστρατεία αξιωματικοί του Όπλου των Διαβιβάσεων.
![](/sites/default/files/styles/in_article/public/article-images/2024-07/102%CF%80%CE%B1%CE%B9%CF%83%CE%B9%CE%BF%CF%82.jpg?itok=FQp6M2Yg)
Μετά το πέρας της τελετής, πραγματοποιήθηκε επίδειξη μέσων και συστημάτων των Διαβιβάσεων.
Θυμίζουμε ότι ο Άγιος Παΐσιος ο Αγιορείτης, στην κοσμική του ζωή, υπηρέτησε τη στρατιωτική του θητεία στο Όπλο των Διαβιβάσεων ως Στρατιώτης – Διαβιβαστής και μάλιστα πολέμησε την περίοδο του Εμφυλίου Πολέμου, μετά το πέρας του οποίου ακολούθησε το Μοναχισμό στο Άγιον Όρος και αλλού.