ΠΑΟΚ είσαι! (1-2 μέσα στην Τσεχία)

Ενημερώθηκε: 29/09/16 - 22:23

Ο ΠΑΟΚ, δείχνοντας στοιχεία μεγάλης ομάδας, επικράτησε μέσα στην Τσεχία, της Σλόβαν Λίμπερετς με 1-2 και πήρε μεγάλο προβάδισμα, για την πρόκριση, στην επόμενη φάση του Europa League.

Τραγικό το ξεκίνημα για την ομάδα του Ίβιτς, που στα 46'' δευτερόλεπτα μετά την σέντρα πιάστηκε στον ύπνο κι έπειτα από γύρισμα του Σίκορα είδε τον Κομλιτσένκο να ανοίγει το σκορ με κοντινό πλασέ.

Στο 10ο λεπτό, ο ΠΑΟΚ βγήκε μπροστά, ο Ροντρίγκες μπήκε όμορφα μέσα στην περιοχή, ο Σίκορα έκανε χέρι και ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα. Ο Αθανασιάδης ανέλαβε την εκτέλεση και έφερε το παιχνίδι στα ίσια.

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε, με τον ΠΑΟΚ, να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά να μην μπορεί να φτάσει στην ολική ανατροπή του παιχνιδιού.

Πολύ καλύτερο ξεκίνημα για την ομάδα Τρπισόφσκι στο δεύτερο 45λεπτο. Η Λίμπερτες έκλεισε τον ΠΑΟΚ στο μισό γήπεδο και κρατούσε σε εγρήγορση την άμυνα του με τα γεμίσματα που επιχειρούσαν οι μεσοεπιθετικοί της. Η ομάδα του Ίβιτς μπορεί να μην απειλήθηκε ιδιαίτερα, όμως δεν μπορούσε με τίποτα να αλλάξει περισσότερες από 3-4 πάσες και να παγώσει τον ρυθμό των Τσέχων, που έδειχναν να είναι το απόλυτο αφεντικό.

Με την είσοδο του Μυστακίδη, ο ΠΑΟΚ "άλλαξε" πρόσωπο, κέρδισε μέτρα στο γήπεδο και έφτασε στο μεγάλο "διπλό", στο 82ο λεπτό. Ο Λέοβατς σέντραρε από τα αριστερά και ο Αθανασιάδης "απογειώθηκε" κάνοντας το 1-2 με όμορφη κεφαλιά.

Πάνω από 800 φίλοι του "Δικεφάλου του Βορρά" στο γήπεδο, ενώ επίσης στην Τσεχία βρέθηκε και ο "ισχυρός" άνδρας της ΠΑΕ, Ιβάν Σαββίδης, που πανηγύρισε με την ομάδα, τη σπουδαία αυτή νίκη, που δίνει μεγάλο προβάδισμα πρόκρισης στον ΠΑΟΚ.