Γαλατασαράι-ΠΑΟΚ 3-1: Πάλεψε αλλά έπεσε στην Πόλη (ΒΙΝΤΕΟ)

Τέλος, Γαλατασαράι-ΠΑΟΚ 3-1.

Πηγή Φωτογραφίας: EUROKINISSI

Ενημερώθηκε: 26/09/24 - 00:02

Το πάλεψε σαν ΟΜΑΔΑ μέχρι τελευταίο δευτερόλεπτο. Ο ΠΑΟΚ ήταν σπουδαίος, είχε τις ευκαιρίες του αλλά λύγισε από την κλάση των Όσιμεν, Ικάρντι. Τελικό 3-1 για τη Γαλατά.

Σε ένα γήπεδο που κόχλαζε, ο ΠΑΟΚ δεν παραδόθηκε αμαχητί, πάλεψε μέχρι τέλους απέναντι στην πανίσχυρη Γαλατασαράι, έχοντας δουλέψει πάνω σε κάθε λεπτομέρεια για το σπουδαίο ματς της πρεμιέρας της League Phase του Europa League με αντίπαλο την πανίσχυρη Γαλατασαράι.

Οι Τούρκοι άνοιξαν το σκορ στο 48'. Εκτέλεση κόρνερ του Μέρτενς απ' τα αριστερά, ο Όσιμεν πήρε την κεφαλιά και ο Μπάμπα έστειλε άθελά του την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 1-0.

Με τον ρυθμό να έχει… ξεφύγει και με την μπάλα να πηγαίνει πάνω-κάτω, ο ΠΑΟΚ βρήκε τελικά το γκολ της ισοφάρισης στο 67’, με τον Ζίβκοβιτς να πασάρει και με τον Ότο να κάνει το συρτό γύρισμα, ο τερματοφύλακας της Γαλατά έδιωξε με το πόδι του και ο Κωνσταντέλιας πήρε το… ριμπάουντ, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1!

Ωστόσο, η χαρά του ΠΑΟΚ κράτησε λιγότερο από 10 λεπτά, αφού οι γηπεδούχοι πήραν εκ νέου το προβάδισμα στο 76’, όταν μετά από σέντρα του Αϊχάν, συνεχόμενες κεφαλιές από Γιλμάζ, Οσιμέν και αδυναμία της άμυνας να απομακρύνει, ο Ακγκούν βρέθηκε αμαρκάριστος στο ύψος του πέναλτι και νίκησε με δυνατό σουτ τον Κοτάρσκι, για το 2-1.

Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Μάουρο Ικάρντι που πέρασε στο ματς ως αλλαγή με ωραίο τελείωμα μέσα από την περιοχή του Κοτάρσκι. Ο ΠΑΟΚ για τη δεύτερη αγωνιστική της League Phase φιλοξενεί στην Τούμπα τη Στεάουα Βουκουρεστίου.