Τεράστια νίκη για Μπάμπεργκ, αγχώθηκε η Ρεάλ

Ενημερώθηκε: 04/11/16 - 03:20

Η Μπάμπεργκ, απέδειξε σε ακόμη ένα παιχνίδι τη δυναμική και την ποιότητα που την χαρακτηρίζει σαν ομάδα. Οι Γερμανοί του Αντρέα Τρινκιέρι, επικράτησαν στην παράταση, της Αρμάνι Μιλάνο με 106-102, ανατρέποντας το -17 (29-46) και έφτασε στις 2 νίκες στη διοργάνωση.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι καθ'όλη τη διάρκειά του, με τους γηπεδούχους να αποδεικνύονται πιο ψύχραιμοι στην παράταση και με τον Τάιους Μίλερ να σκοράρει 9 από τους 15 πόντους της Μπάμπεργκ και να φθάνει τους 27 πόντους συνολικά στο παιχνίδι, οδήγησε την ομάδα του στην δεύτερη νίκη της στην Ευρωλίγκα. Από την άλλη, η Αρμάνι έμεινε στις δύο νίκες, μετρώντας τρεις ήττες στα τρία τελευταία παιχνίδι.

13 πόντοι (9/9 βολ., 2/5 δίπ.), 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη και 8 κερδισμένα φάουλ σε 30'28", ήταν ο απολογισμός του Νίκου Ζήση, με τον Έλληνα άσο, να αστοχεί στο φινάλε της κανονικής διάρκειας σε κοντινό jump shot.

Στη Μαδρίτη, η Ρεάλ επικράτησε δύσκολα, της μαχητικής Γαλατάσαραϊ με 90-81, για την αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Πρώτος σκόρερ για τη "Βασίλισσα" ήταν ο Γιουλ με 23 πόντους, με τον Ρούντι να είχε 13 και τον Ράντολφ να προσφέρει 7 πόντους και 10 ριμπάουντ. Από την "τσιμπόμ", κορυφαίοι ήταν οι Μίτσοβ και Τάιους με 17 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Κάθε άλλο παρά, ρόλο… κομπάρσου είχε η Γαλατά στο ξεκίνημα του ματς, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο στο +3 (19-22). Στη δεύτερη περίοδο, η Ρεάλ ανέβασε τις στροφές της, αλλά μόνο επιθετικά, καθώς αμυντικά αντιμετώπιζε προβλήματα, με αποτέλεσμα να πάει στα αποδυτήρια με το -2 (45-47).

Η "βασίλισσα" ανέβασε τον ρυθμό της στο τρίτο δεκάλεπτο, αλλά η τουρκική ομάδα ήταν από… κοντά και έτσι το τέλος της περιόδου τη βρήκε να προηγείται μόλις με ένα καλάθι (66-64). Το σκηνικό του ματς παρέμεινε ίδιο μέχρι και περίπου δύο λεπτά πριν τη λήξη, όπου το σκορ ήταν στο 81-79. Όμως, εκεί μίλησε η ψυχραιμία και η ποιότητα των παικτών του Λάσο, οι οποίοι πήραν τη νίκη με το τελικό 90-81.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 45-47, 66-64, 90-81