Ψεκάστε, σκουπίστε, τελειώσατε!

Ενημερώθηκε: 04/08/16 - 21:59

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε της ΑΪΚ στην Tele2 Arena της Στοκχόλμης με 0-2, προκρίθηκε πανηγυρικά στα play off του Europa League και περιμένει την αυριανή κλήρωση για να μάθει τον επόμενο αντίπαλό του.

Οι παίχτες του Αντρέα Στραματσόνι κράτησαν εύκολα το "0" στο πρώτο ημίχρονο και χτύπησαν με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.

Επειτα από ωραία μπαλιά του Μπεργκ, ο Ιμπάρμπο με σουτ - κεραυνό μέσα απο την περιοχή άνοιξε το σκορ στο 46ο λεπτό! και ξέσπασε σε πανηγυρισμούς!

Στο 77ο λεπτό, αντεπίθεση για τον Παναθηναϊκό, πάσα του Γουακάσο στον Μπεργκ, ο οποίος με το αριστερό έστειλε την μπάλα στο "παραθυράκι" για το 0-2 τελειώνοντας την υπόθεση πρόκριση.

Την Παρασκευή 5 Αυγούστου, στις 14:00, θα μάθουν οι "πράσινοι" τον επόμενο αντίπαλό τους, για τα play off του Europa League!

Η αρχική σύνθεση του τριφυλλιού:(Αντρέα Στραματσόνι) Στιλ, Κουτρουμπής, Ιμπάρμπο, Μπεργκ, Ζέκα, Λουντ, Γουακάσο, Λεντέσμα, Μολέδο, Μέστο, Ιβανόφ

Στον πράσινο πάγκο οι: Κοτσόλης, Ρέις, Μπουμάλ, Λέτο, Βιγιαφάνιες, Νάνο, Κλωναρίδης

Η ενδεκάδα της ΑΪΚ: Κάρλγκρεν, Χάουκσον, Κάρλσον, Γιόχανσον, Μπλόμπεργκ, Μαρκάνεν, Οφόρι, Σάντγκρεν, Ισιζάκι, Χόιβελντ, Αφανέ

Στον πάγκο της ΑΪΚ: Λινέρ, Άβντιτς, Βαϊσάνεν, Γιασίν, Σαλέτρος, Γκράβιους, Εκποζό