Ολυμπιακοί Αγώνες 2024: Απίθανος Χρήστου, ασημένιος Ολυμπιονίκης - Συγκλόνισε στις δηλώσεις του (ΒΙΝΤΕΟ)

Ολυμπιακοί Αγώνες 2024: Απίθανος Χρήστου, ασημένιος Ολυμπιονίκης!

Πηγή Φωτογραφίας: ΑΝΤΩΝΗΣ ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI

Ενημερώθηκε: 01/08/24 - 22:28

Μυθικός Απόστολος Χρήστου, κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στα 200μ. ύπτιο και έγραψε ιστορία στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισίου!

Ο Έλληνας πρωταθλητής πραγματοποίησε εντυπωσιακότατη εμφάνιση κάνοντας φανταστική κούρσα και όντας πρωτοπόρος μέχρι και το τελευταίο πενηντάρι, χάνοντας τελικά την πρωτιά για 6 δέκατα του δευτερολέπτου και τερματίζοντας σε 1:54.82, χρόνο που αποτελεί νέο Πανελλήνιο ρεκόρ!

Δεδομένα τρομερή η επιτυχία για τον Χρήστου, ο οποίος πριν από λίγες μέρες είχε χάσει το μετάλλιο για μόλις δύο εκατοστά του δευτερολέπτου στον τελικό των 100μ. ύπτιο, αλλά επέστρεψε δριμύτερος, για να κλέψει την παράσταση και να γίνει ο πρώτος Έλληνας κολυμβητής σε πισίνα που κατακτά μετάλλιο σε Ολυμπιακούς Αγώνες!

Εντυπωσιακός από το ξεκίνημα της κούρσας ο Χρήστου, γύρισε πρώτος και στα τρία πρώτα πενηντάρια, πριν χάσει τελικά την πρωτιά από τον Ούγγρο, Χούμπερτ Κος, ο οποίος τερμάτισε σε 1:54.26, ενώ το χάλκινο μετάλλιο πήρε ο Ελβετός, Ρόμαν Μιτιούκοφ, ο οποίος είχε χρόνο 1:54.85.

Έτσι, ο Χρήστου έγινε ο δεύτερος Έλληνας αθλητής που κατακτά μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισίου, μετά τον χάλκινο στην κατηγορία των 90 κιλών στο τζούντο, Θοδωρή Τσελίδη!