Ισπανία-Ελλάδα 84-77: Γιάννης και Τολιόπουλος δεν έφταναν... (ΒΙΝΤΕΟ)

Ισπανία-Ελλάδα 84-77: Γιάννης και Τολιόπουλος δεν έφταναν...

Πηγή Φωτογραφίας: EUROKINISSI

Ενημερώθηκε: 30/07/24 - 14:09

Η Ελλάδα ηττήθηκε με σκορ 84-77 από την Ισπανία παρόλο που πάλεψε ηρωικά για μία σπουδαία ανατροπή, και τώρα βρίσκεται με την πλάτη στον «τοίχο» όσον αφορά την πρόκριση στα προημιτελικά του Ολυμπιακού τουρνουά

Πλέον, η Εθνική θα ψάξει οπωσδήποτε νίκη κόντρα στην Αυστραλία την Παρασκευή (02/08, 14:30), αλλά ακόμη και αυτή μπορεί να μην είναι αρκετή σε περίπτωση που προκύψουν ισοβαθμίες, κάτι που σημαίνει πως η πρόκριση δεν είναι στα χέρια της.

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη μπήκε καλά στο ματς και προηγήθηκε νωρίς με +8 (12-20), όμως από εκεί και πέρα μέχρι το τέλος του ημιχρόνου έγινε... έρμαιο στα χέρια των Ισπανών, οι οποίοι στο τρίτο δεκάλεπτο έφτασαν να προηγούνται και με +16 (55-39).

Από εκείνο το σημείο και μετά, η Εθνική με μπροστάρη τον συγκινητικό Γιάννη Αντετοκούνμπο έκανε αντεπίθεση διαρκείας και πλησίασε μέχρι και στον πόντο, ενώ είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει λίγο πριν το φινάλε, όταν ο «Greek Freak» αστόχησε σε τρίποντο ισοφάρισης στο 80-77.

Κορυφαίος της Ελλάδας ήταν ο σταρ των Μπακς με 27 πόντους, 11 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ σπουδαίο ματς έκανε ο Βασίλης Τολιόπουλος που ήταν καθοριστικός στην επιστροφή της «γαλανόλευκης» και μέτρησε 14 πόντους.

Η Ελλάδα δεν πήρε απολύτως τίποτα ΞΑΝΑ από τον Τόμας Γουόκαπ, ενώ αρνητικός ήταν και ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης, την ώρα που ο Καλαϊτζάκης δεν αγωνίστηκε όσο απαιτούσε το παιχνίδι, ενώ ο Δημήτρης Μωραΐτης, ένας... σουτέρ, δεν πάτησε ποτέ παρκέ...

Από την Ισπανία, ξεχώρισε με 19 πόντους ο Σάντι Αλντάμα, ενώ 13 είχε ο Σέρχι Γιουλ και 10 ο Ρούντι Φερνάντεθ.