Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 0-0: Έ«χ»ασαν τα πάντα και έμειναν στο... μηδέν (ΒΙΝΤΕΟ)

Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 0-0: Έ«χ»ασαν τα πάντα και έμειναν στο... μηδέν

Πηγή Φωτογραφίας: ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΑΤΘΑΙΟΣ / EUROKINISSI

Ενημερώθηκε: 06/10/24 - 22:51

Το ντέρμπι των «αιωνίων» στο ΟΑΚΑ ανάμεσα σε Παναθηναϊκό και Ολυμπιακό δεν ανέδειξε νικητή, καθώς οι δύο ομάδες έμειναν στο 0-0 για την 7η αγωνιστική της Stoiximan Super League.

Παρά την ένταση και το πάθος που συνόδευσε το παιχνίδι, καμία από τις δύο δεν κατάφερε να αξιοποιήσει τις ευκαιρίες που δημιούργησε, με αποτέλεσμα να χάσουν πολύτιμο έδαφος στη μάχη για την κορυφή.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε δυναμικά το πρώτο ημίχρονο, δείχνοντας ανωτερότητα και δημιουργώντας αρκετές φάσεις στην αντίπαλη εστία. Η πίεση των γηπεδούχων ήταν έντονη, με τους παίκτες του Ιβάν Γιοβάνοβιτς να επιδιώκουν το γρήγορο γκολ που θα έδινε προβάδισμα. Όμως, η καλή αμυντική λειτουργία του Ολυμπιακού και οι αποκρούσεις του Πασχαλάκη κράτησαν ανέπαφη την εστία των «ερυθρολεύκων», ενώ η αποχώρηση του Φώτη Ιωαννίδη λόγω τραυματισμού στο 44ο λεπτό αποδυνάμωσε την επιθετική γραμμή των «πρασίνων».

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός ανέβασε ρυθμό και ισορρόπησε το παιχνίδι. Οι Πειραιώτες, με τον Ντιέγκο Μαρτίνεθ να κάνει διορθωτικές κινήσεις, βρήκαν περισσότερους χώρους και άρχισαν να απειλούν την εστία του Παναθηναϊκού. Παρά τις εκατέρωθεν προσπάθειες, όμως, καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να βρει το γκολ που θα έκρινε το ντέρμπι, με τον αγώνα να ολοκληρώνεται χωρίς τέρματα.

Έντονες συζητήσεις προκάλεσε η απόφαση των διαιτητών Ζίμπερτ και Κόρτους να μην καταλογίσουν πέναλτι υπέρ του Παναθηναϊκού για χέρι του Ρέτσου στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου. Η φάση αυτή προκάλεσε έντονες διαμαρτυρίες από τους «πράσινους», που θεωρούν πως η εξέλιξη του παιχνιδιού θα μπορούσε να ήταν διαφορετική αν είχε δοθεί η παράβαση.

Με τον βαθμό της ισοπαλίας, ο Παναθηναϊκός έφτασε τους 9 βαθμούς, αλλά παραμένει στο -7 από την κορυφή της βαθμολογίας, ενώ ο Ολυμπιακός ανέβηκε στους 14 πόντους, όντας δεύτερος λόγω ισοβαθμίας. Οι δύο ομάδες στρέφουν πλέον την προσοχή τους στους επόμενους αγώνες, με τον Παναθηναϊκό να ταξιδεύει στην Κρήτη για να αντιμετωπίσει τον ΟΦΗ, ενώ ο Ολυμπιακός θα υποδεχτεί τον Λεβαδειακό στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης». Αμφότερες οι αναμετρήσεις θα διεξαχθούν στις 20 Οκτωβρίου, μετά τη διακοπή λόγω των διεθνών υποχρεώσεων.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Παναθηναϊκός (Ντιέγκο Αλόνσο): Λοντίγκιν, Μπάλντοκ (75' Κώτσιρας), Ίνγκασον, Γεντβάι, Μλαντένοβιτς, Αράο, Τσέριν (65' Μαξίμοβιτς), Τετέ, Μπακασέτας (75' Ουναΐ), Τζούριτσιτς (65' Πελίστρι), Ιωαννίδης (44' Σπόραρ).

Έμειναν στον πάγκο: Λίλο, Σένκεφελντ, Ζέκα, Μαντσίνι.

Ολυμπιακός (Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ) : Tζολάκης, Κοστίνια (62' Γκαρθία), Ρέτσος, Κάρμο, Ορτέγκα, Έσε, Μουζακίτης (86' Μασούρας), Ροντινέι, Ολιβέιρα (46' Κωστούλας), Μαρτίνς (62' Βέλντε), Ελ Κααμπί.

Έμειναν στον πάγκο: Παχαλάκης, Πιρόλα, Στάμενιτς, Γιάρεμτσουκ, Ντόη.

Διαιτητής: Ντάνιελ Ζίμπερτ (Γερμανία).