Μπόρατς Μπάνια Λούκα-Παναθηναϊκός 1-1: Με το... αριστερό στη League Phase (ΒΙΝΤΕΟ)

Μπόρατς Μπάνια Λούκα-Παναθηναϊκός 1-1: Με το... αριστερό στη League Phase

Ενημερώθηκε: 04/10/24 - 00:38

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε τη φάση των ομίλων του Conference League με ισοπαλία 1-1 απέναντι στην Μπόρατς στο «Γκράντσκι Στάντιον».

Το «τριφύλλι» μπήκε δυναμικά στον αγώνα, ανοίγοντας το σκορ μόλις στο 11ο λεπτό με τον Τάσο Μπακασέτα. Αν και δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες για να αυξήσει το προβάδισμά του, η αστοχία του Σπόραρ και το δοκάρι του Τετέ στο 72ο λεπτό άφησαν τον Παναθηναϊκό χωρίς επιπλέον τέρματα.

Σαν να μην έφταναν αυτά, η ομάδα της Βοσνίας εκμεταλλεύτηκε την αδυναμία του Παναθηναϊκού να κλειδώσει τη νίκη και ισοφάρισε στο 50ο λεπτό με γκολ του Ντεσπότοβιτς. Η ισοπαλία αυτή άφησε τους «πράσινους» με μόλις έναν βαθμό, χάνοντας δύο πολύτιμους στην προσπάθειά τους για πρόκριση στη φάση των νοκ άουτ.

Ο Παναθηναϊκός στρέφει πλέον την προσοχή του στον επόμενο αγώνα για το Conference League, όπου θα υποδεχτεί την Τσέλσι στις 24 Οκτωβρίου στο ΟΑΚΑ. Πριν από αυτό, έχει το μεγάλο ντέρμπι της Super League απέναντι στον Ολυμπιακό την ερχόμενη Κυριακή.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Mπόρατς (Μλάντεν Ζίζοβιτς) : Σισκόβσκι, Βούκτσεβιτς (67' Κβρζιτς), Μέγερς, Καρολίνα, Ερέρα, Όγκρινετς, Σκόρουπ (67' Νικόλοφ), Κουλάσιν, Σάβιτς (88' Τσάβιτς), Σρέτσκοβιτς (77' Χρέλια), Ντεσπότοβιτς (88' Μάρτσετιτς).

Έμειναν στον πάγκο: Μανοϊλοβιτς, Πέιοβιτς, Ντάτκοβιτς, Πίλερ, Ντάιτς, Σούμπιτς, Βράνιες.

Παναθηναϊκός (Ντιέγκο Αλόνσο): Ντραγκόφσκι, Κώτσιρας, Ίνγκασον, Σένκεφελντ, Μλαντένοβιτς, Μαξίμοβιτς (78' Αράο), Τσέριν (65' Ουναΐ), Πελίστρι (65' Τετέ), Μπακασέτας (78' Μαντσίνι), Τζούριτσιτς, Σπόραρ (69' Ιωαννίδης).

Έμειναν στον πάγκο: Λοντίγκιν, Λίλο, Μαξ, Γεντβάι, Γερεμέγεφ, Μπρέγκου, Μπάλντοκ