Με τη συμμετοχή 19.000 δρομέων και σύνθημα «Από το πρώτο χιλιόμετρο, κάνουμε τη διαδρομή γιορτή» πραγματοποιήθηκε, την Κυριακή 19 Μαρτίου 2023, ο 11ος Ημιμαραθώνιος της Αθήνας.
Ο ΟΠΑΠ, Μέγας Χορηγός του ΣΕΓΑΣ, ήταν δυναμικά παρών για ακόμα μια χρονιά, στηρίζοντας τους δρομείς όλων των ηλικιών που βρέθηκαν στις αφετηρίες των αγώνων.
Η μεγάλη γιορτή του αθλητισμού ξεκίνησε στις 9:00 με την εκκίνηση της διαδρομής των 21 χιλιομέτρων. Σειρά είχε, μισή ώρα αργότερα, ο αγώνας “Family Run”, στον οποίο, για πρώτη φορά εφέτος, συμμετείχαν ενήλικες δρομείς που έτρεξαν μαζί με τα παιδιά τους μια διαδρομή 800 μέτρων. Η δράση κορυφώθηκε στις 11:45, όταν ξεκίνησε ο αγώνας των 5 χιλιομέτρων, χορηγός του οποίου ήταν κι εφέτος ο ΟΠΑΠ.
Ο ΟΠΑΠ δίπλα στους συμμετέχοντες σε όλο το μήκος της διαδρομής
Στο πλευρό όλων των δρομέων βρέθηκε ο ΟΠΑΠ, με πολλές δράσεις και εκπλήξεις από νωρίς το πρωί της Κυριακής.
Πριν την έναρξη των αγώνων, η ΟΠΑΠ Running Team και πολλοί άλλοι δρομείς έκαναν την απαραίτητη προθέρμανση υπό την καθοδήγηση εξειδικευμένου γυμναστή στην ειδική “warm up area” του ΟΠΑΠ, στην Πλατεία Συντάγματος. Κατά μήκος της διαδρομής, η ομάδα κρουστών Quilombo έδινε ρυθμό στους αθλητές ενώ, λίγο πριν φτάσουν στον τερματισμό, τους εμψύχωνε η μουσική από το dj set, που βρισκόταν στη διασταύρωση των οδών Πανεπιστημίου και Βουκουρεστίου.
Ανάμεσα στους 19.000 δρομείς του εφετινού Ημιμαραθωνίου ήταν και η Πρωταθλήτρια των 200 & 400 μέτρων και ΟΠΑΠChampion, Κορίνα Πολίτη, η οποία περιγράφει πώς έζησε το μεγάλο δρομικό γεγονός:
Ο αγώνας δρόμου 5 χλμ. ΟΠΑΠ
![Ο αγώνας δρόμου 5 χλμ. ΟΠΑΠ](/sites/default/files/styles/in_article/public/article-images/2023-03/%CE%9F%CE%A01.png?itok=6z6hHkEK)
Ο αγώνας δρόμου 5 χλμ. ΟΠΑΠ
![Η ομάδα κρουστών Quilombo δίνει ρυθμό στους δρομείς](/sites/default/files/styles/in_article/public/article-images/2023-03/%CE%9F%CE%A02.png?itok=kc64wXyD)
Η ομάδα κρουστών Quilombo δίνει ρυθμό στους δρομείς
![Η ομάδα κρουστών Quilombo δίνει ρυθμό στους δρομείς](/sites/default/files/styles/in_article/public/article-images/2023-03/%CE%9F%CE%A03.png?itok=HLG6fYUZ)
Η ομάδα κρουστών Quilombo δίνει ρυθμό στους δρομείς
![Η ομάδα κρουστών Quilombo δίνει ρυθμό στους δρομείς](/sites/default/files/styles/in_article/public/article-images/2023-03/%CE%9F%CE%A04.png?itok=j6836io0)
Η ομάδα κρουστών Quilombo δίνει ρυθμό στους δρομείς
![Το DJ set κατά μήκος της διαδρομής](/sites/default/files/styles/in_article/public/article-images/2023-03/%CE%9F%CE%A05.png?itok=59kIHd8E)
Το DJ set κατά μήκος της διαδρομής
![Μαζική συμμετοχή από 19.000 δρομείς στον 11ο Ημιμαραθώνιο της Αθήνας](/sites/default/files/styles/in_article/public/article-images/2023-03/%CE%9F%CE%A06.png?itok=H6ZfNn00)
Μαζική συμμετοχή από 19.000 δρομείς στον 11ο Ημιμαραθώνιο της Αθήνας
![Ο Chief Product Officer του ΟΠΑΠ Φώτης Ζησιμόπουλος και ο 2ος νικητής του Πανελληνίου Πρωταθλήματος 5 χλμ. Παναγιώτης Πετρουλάκης](/sites/default/files/styles/in_article/public/article-images/2023-03/%CE%9F%CE%A07.png?itok=rhiq1I7x)
Ο Chief Product Officer του ΟΠΑΠ Φώτης Ζησιμόπουλος και ο 2ος νικητής του Πανελληνίου Πρωταθλήματος 5 χλμ. Παναγιώτης Πετρουλάκης
![O Public & Media Relations Director του ΟΠΑΠ, Μανώλης Σταυρουλάκης, και η 2η νικήτρια του Πανελληνίου Πρωταθλήματος των 5 χλμ. Μελίσσα Αναστασάκη](/sites/default/files/styles/in_article/public/article-images/2023-03/%CE%9F%CE%A08.png?itok=_-9tkc79)
O Public & Media Relations Director του ΟΠΑΠ, Μανώλης Σταυρουλάκης, και η 2η νικήτρια του Πανελληνίου Πρωταθλήματος των 5 χλμ. Μελίσσα Αναστασάκη
![Ο Head of Sponsorships του ΟΠΑΠ, Θανάσης Μπασδέκης, βραβεύει τη 2η νικήτρια του Ημιμαραθωνίου Βασιλική Κωνσταντινοπούλου](/sites/default/files/styles/in_article/public/article-images/2023-03/%CE%9F%CE%A09.png?itok=84SlQUYl)
Ο Head of Sponsorships του ΟΠΑΠ, Θανάσης Μπασδέκης, βραβεύει τη 2η νικήτρια του Ημιμαραθωνίου Βασιλική Κωνσταντινοπούλου
![Η προθέρμανση της ΟΠΑΠ Running Team](/sites/default/files/styles/in_article/public/article-images/2023-03/%CE%9F%CE%A010.png?itok=eYoSGh2K)
Η προθέρμανση της ΟΠΑΠ Running Team
![Η προθέρμανση της ΟΠΑΠ Running Team](/sites/default/files/styles/in_article/public/article-images/2023-03/%CE%9F%CE%A011.png?itok=QGIK5rcX)
Η προθέρμανση της ΟΠΑΠ Running Team
![Η ΟΠΑΠ Running Team](/sites/default/files/styles/in_article/public/article-images/2023-03/%CE%9F%CE%A012.png?itok=c4WYlC6o)
Η ΟΠΑΠ Running Team