LIVE: Άγιαξ-Παναθηναϊκός 0-1 (13-12 πέναλτι)

LIVE: Άγιαξ-Παναθηναϊκός

Ενημερώθηκε: 16/08/24 - 00:18

Την πρόκριση στα play off του Europa League θα διεκδικήσει απόψε (21:15, COSMOTESPORTS 2HD) ο Παναθηναϊκός στο Άμστερνταμ απέναντι στον Άγιαξ.

Οι παίκτες του Ντιέγκο Αλόνσο καλούνται να ανατρέχουν την ήττα με 1-0 από το πρώτο παιχνίδι στο ΟΑΚΑ, όταν και έδειξαν ότι δεν έχουν κάτι να φοβηθούν απέναντι στους Ολλανδούς.

Ο Άγιαξ δεν είναι αυτή την περίοδο η ομάδα φόβητρο, μιας και βρίσκεται σε περίοδο αναδιάρθρωσης, ωστόσο αποτελεί πάντα έναν επικίνδυνο αντίπαλο. Ο Αλόνσο μελέτησε τα λάθη της ομάδας του στον πρώτο αγώνα και αναμένεται να παρατάξει έναν Παναθηναϊκό διαφορετικό και πιο επικίνδυνο, με στόχο να βρει τα γκολ που χρειάζεται για να πάρει την πρόκριση.

Μια από τις αλλαγές που ετοιμάζει ο Ουρουγουανός τεχνικός είναι η χρησιμοποίηση του Φώτη Ιωαννίδη στην αρχική ενδεκάδα, για να πιέσει από το ξεκίνημα την αντίπαλη άμυνα. Μάλιστα, δεν αποκλείεται να παίξει βασικός και ο Τετέ, για να βοηθήσει δημιουργικά τους «πράσινους».