Με ένα «βουνό» από έγγραφα εμφανίστηκε στο βήμα της Βουλής η πρόεδρος της Πλεύσης Ελευθερίας, Ζωή Κωνσταντοπούλου, για την ομιλία της επί της πρότασης δυσπιστίας.
Μάλιστα, χρειάστηκε τη βοήθεια από δύο βουλευτές της προκειμένου να τα μεταφέρει.
Δείτε φωτογραφίες:
![zoi-konstantopoulou5](https://i1.prth.gr/images/w880/files/2024-03-28/zoi-konstantopoulou5.jpg)
![zoi-konstantopoulou2](https://i1.prth.gr/images/w880/files/2024-03-28/zoi-konstantopoulou2.jpg)
![zoi-konstantopoulou3](https://i1.prth.gr/images/w880/files/2024-03-28/zoi-konstantopoulou3.jpg)
![zoi-konstantopoulou4](https://i1.prth.gr/images/w880/files/2024-03-28/zoi-konstantopoulou4.jpg)
![zoi-konstantopoulou1](https://i1.prth.gr/images/w880/files/2024-03-28/zoi-konstantopoulou1.jpg)
Υπενθυμίζεται πως η διαδικασία είχε προγραμματιστεί να ανοίξει με την ομιλία της κυρίας Ζωής Κωνσταντοπούλου και ακολουθώντας τη σειρά της κοινοβουλευτικής δύναμης των κομμάτων να κλείσει με την τοποθέτηση του πρωθυπουργού. Ωστόσο η πρόεδρος της Πλεύσης Ελευθερίας δήλωσε κώλυμα για να μιλήσει πριν τις 6 το απόγευμα. Τελικά, οι αρχηγοί της Νίκης και Σπαρτιατών δέχθηκαν να ξεκινήσει η διαδικασία με τις δικές τους τοποθετήσεις και να ακολουθήσει η ομιλία της κυρίας Κωνσταντοπούλου παρά το γεγονός ότι διαθέτουν περισσότερους βουλευτές.
Η πρόεδρος της Πλεύσης Ελευθερίας έφτασε στο κοινοβούλιο περίπου στις 18:10 και μιλώντας σε κοινοβουλευτικούς συντάκτες είπε «μην ακούτε τα ψέματα του κ. Τασούλα. Μονομερώς χωρίς να έχει ενημερώσει κανέναν διέγραψε αρκετούς ομιλητές για να ξεκινήσει ο κύκλος των αρχηγών πιο νωρίς».
Η κυρία Κωνστατοπούλου υποστήριξε παράλληλα ότι έλειπε γιατί ασκούσε υποχρεώσεις ως συνήγορος υπεράσπισης των οικογενειών των θυμάτων της τραγωδίας των Τεμπών.