"Ξεμπούκωσε" η Φενέρ, εκτέλεσε την Αρμάνι ο Ερ. Αστέρας

Ενημερώθηκε: 17/11/16 - 22:51

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κώστα Σλούκα, η Φενέρμπαχτσε επικράτησε στο τοπικό ντέρμπι της Πόλης, της Αναντολού Εφές με 88-80, βάζοντας τέλος στο σερί των τριών ηττών στη διοργάνωση.

Στους 21 πόντους και τις 4 ασίστ σταμάτησε ο Έλληνας γκαρντ, με τον Βέσελι να προσθέτει από την πλευρά του άλλους 20. Από το σύνολο του Βέλιμιρ Περάσοβιτς ξεχώρισε ο Τζέισον Γκρέιντζερ με 19 πόντους.

Πολύ κλειστό ήταν το ματς πρώτο ημίχροο, με το σκορ να αλλάζει χέρια και να κλείνει με τη Φενέρμπαχτσε μπροστά, με buzzer beater του Γιάν Βέσελι (43-42).

Οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα μέχρι τα πρώτα τέσσερα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου (51-46), με την ομάδα του Περάσοβιτς να κάνει ένα 10-0 και να περνάει ξανά μπροστά (51-56). Ωστόσο, η Φενέρ έβγαλε νέα αντίδραση μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου και έτσι κατάφερε να το κλείσει προηγούμενη 64-61. Η καλή άμυνα, στην αρχή της τέταρτης περιόδου, είχε "κλειδώσει" την Εφές και έτσι η διαφορά ξέφυγε στο +10 (75-65). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι πρωταθλητές Τουρκίας είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού, φτάνοντας στη νίκη 88-80.

Τα δεκάλεπτα: 17-25, 43-42, 64-61, 88-80

Με τον Μάρκο Σιμόνοβιτς να σημειώνει 23 πόντους με 5/9 τρίποντα και 6 ριμπάουντ, ο Ερυθρός Αστέρας επικράτησε με 83-70 της Αρμάνι Μιλάνο και βρίσκεται πλέον στο 4-4 μετά τις δύο νίκες που σημείωσε αυτή την εβδομάδα, αφού είχε νικήσει και μέσα στο Μπάμπεργκ.

Οι Σέρβοι ανέλαβαν τα ηνία του ματς στην περίοδο και διατηρώντας σταθερά διαφορές κοντά και πάνω από τους 10-12 πήραν τη νίκη με 83-70. Άξιος συμπαραστάτης για τους νικητές ο Ουόλτερς με 14.

Τα δεκάλεπτα: 14-19, 37-32, 54-46, 83-70

Ερυθρός Αστέρας: Ουόλτερς 14 (2), Ντάνγκουμπιτς 7 (1), Μίτροβιτς 2, Λάζιτς 4, Σιμόνοβιτς 23 (5/9 τρίποντα), Τζένκινς 6(1), Γιόβιτς 8 (2),Γκούντουριτς 5, Κούζμιτς 6, Μπιέλιτσα 8

Αρμάνι Μιλάνο: ΜακΛιν 3, Τζεντίλε 14 (1), Χίκμαν 4, Καλνιέτις 9 (1), Ραντούλιτσα 8, Ντράγκιτς 9 (1), Μάτσβαν 4, Σάντερς 4, Αμπάς 8, Σιμόν 7 (1)