Σεισμός τώρα: Τρεις αλλεπάλληλες σεισμικές δονήσεις καταγράφηκαν, τις πρώτες πρωινές της Τετάρτης (04/12), στη Γαύδο, μέσα σε περίπου ένα τέταρτο, με τη μεγαλύτερη να είναι 3,6 βαθμοί της κλίμακας Ρίχτερ.
Σύμφωνα με τη λύση του Γεωδυναμικού Ινστιτούτου του Εθνικού Αστεροσκοπείου Αθηνών, ο πρώτος σεισμός έγινε στις 02:20, με μέγεθος 3,4 βαθμών της κλίμακας Ρίχτερ, εστιακό βάθος 10 χλμ. και επίκεντρο τα 7 χλμ. ΒΑ της Γαύδου.
![Σεισμός](/sites/default/files/styles/in_article/public/inline-images/SEISMOS1.jpg?itok=wd6wI0Ig)
Η δεύτερη δόνηση σημειώθηκε, πέντε λεπτά αργότερα, και μετρήθηκε στους 3,6 βαθμούς της κλίμακας Ρίχτερ, με ίδιο εστιακό βάθος και επίκεντρο.
![Σεισμός](/sites/default/files/styles/in_article/public/inline-images/SEISMOS3.jpg?itok=lTe3VpdT)
Τέλος, ο τρίτος σεισμός καταγράφηκε, στις 02:36, με μέγεθος τους 3 βαθμούς της κλίμακας Ρίχτερ, με όμοιο εστιακό βάθος και επίκεντρο τα 5 χλμ. Β-ΒΔ του νησιού.
![Σεισμός](/sites/default/files/styles/in_article/public/inline-images/SEISMOS3_0.jpg?itok=XW-yip6u)