Ενημερωτική ομιλία στην Ανωτάτη Διακλαδική Σχολή Πολέμου (ΑΔΙΣΠΟ) πραγματοποίησε ο Αρχηγός ΓΕΝ Αντιναύαρχος Δημήτριος – Ελευθέριος Κατάρας ΠΝ, ο οποίος κατά την παραμονή του στη Θεσσαλονίκη επισκέφθηκε και Μονάδες του ΠΝ που βρίσκονται σε αυτήν.
![](/sites/default/files/styles/in_article/public/article-images/2024-06/B%20%281%29.jpg?itok=D4__fU_2)
Πιο συγκεκριμένα, ο Αρχηγός επισκέφθηκε την έδρα της ΑΔΙΣΠΟ, στο Στρατόπεδο «Ταξιάρχου Λασκαρίδη Κωνσταντίνου», όπου τον υποδέχτηκε ο Διοικητής της Υποπτέραρχος (Ι) Ευάγγελος Τουρβαλής ο οποίος – μαζί με τους επιτελείς του, τον ενημέρωσε για το έργο της Σχολής, ενώ ακολούθως ο Αρχηγός πραγματοποίησε στους σπουδαστές της με θέμα : «Κύρια θέματα, Προκλήσεις, Προοπτικές, και Στρατηγικοί Στόχοι του ΓΕΝ».
![](/sites/default/files/styles/in_article/public/article-images/2024-06/C%20%281%29.jpg?itok=xRlGzYgr)
Η προαναφερθείσα ομιλία πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο του προγράμματος σπουδών της Σχολής της 21ης Εκπαιδευτικής Σειράς, που φοιτά αυτήν την περίοδο σε αυτήν.
![](/sites/default/files/styles/in_article/public/article-images/2024-06/D%20%281%29.jpg?itok=qqKTLHMR)
Επιπροσθέτως, κατά την παραμονή του στην περιοχή της Θεσσαλονίκης, ο Ναύαρχος Κατάρας επισκέφθηκε, το Ναυτικό Σταθμό Βορείου Ελλάδος (ΝΑΣΒΕ)και το Μουσείο Αντιδικτατορικού Αγώνα (Μ.Α.Α) «Α/Τ ΒΕΛΟΣ», όπου συναντήθηκε με τον Διοικητή και Κυβερνήτη του σκάφους αντιστοίχως, ενώ συνομίλησε με το προσωπικό και το πλήρωμα.
![](/sites/default/files/styles/in_article/public/article-images/2024-06/E%20%281%29.jpg?itok=adFJsd_F)