Τσεχία-Τουρκία 1-2: Αγχωτική πρόκριση για τους γείτονες (ΒΙΝΤΕΟ)

Τσεχία-Τουρκία 1-2: Αγχωτική πρόκριση για τους γείτονες

Ενημερώθηκε: 27/06/24 - 00:22

Με γκολ των Τσαλχάνογλου και Τοσούν, η Τουρκία νίκησε 2-1 την αξιόμαχη Τσεχία των δέκα παικτών από το 20’ και προκρίθηκε στους «16» του Euro, όπου θα αντιμετωπίσει την Αυστρία.

Σαφώς και σημαντικό ρόλο στην αναμέτρηση έπαιξε η αποβολή του Μπαράκ, ο οποίος δέχτηκε δύο κίτρινες κάρτες σε διάστημα εννιά λεπτών (11’ και 20’). Ο Τσαλχάνογλου άνοιξε το σκορ για τους Τούρκους στο 51’, με τον Σούτσεκ να ισοφαρίζει στο 66’ και σε μία φάση που οι παίκτες του Μοντέλα ζήτησαν φάουλ στον τερματοφύλακα. Τελικά, τη νίκη-πρόκριση των γειτόνων «κλείδωσε» ο Τοσούν στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Μετά τη λήξη της αναμέτρησης ακολούθησε μεγάλη ένταση ανάμεσα στους παίκτες των δύο ομάδων, με τον Τσόρι να αντικρίζει την κόκκινη κάρτα.

Έτσι, η Τουρκία τερμάτισε στη δεύτερη θέση του έκτου ομίλου με 6 βαθμούς, ενώ από την άλλη η Τσεχία ολοκλήρωσε την παρουσία της στη διοργάνωση με μόλις ένα βαθμό και φυσικά στην τελευταία θέση του γκρουπ.