Τον οδηγούν οι...νέοι

Ενημερώθηκε: 01/09/16 - 00:05

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 2-0 του Λεβαδειακού, σε φιλικό παιχνίδι, που έλαβε χώρα στο στάδιο "Γ. Καραϊσκάκης", έχοντας σε πολύ καλή μέρα τους νεοαποκτηθείς Ελιουνούσι, Μάρτινς και Μαρίν.

Οι παίχτες του Πάουλο Μπέντο, είχαν από την αρχή του παιχνιδιού τα ηνία και προσπάθησαν να "ανοίξουν" την πολυπρόσωπη άμυνα του Λεβαδειακού από τα πλάγια.

Τελικά, οι "ερυθρόλευκοι" αφού σπατάλησαν αρκετές ευκαιρίες, άνοιξαν το σκορ στο 22ο λεπτό, όταν ο Αντρέ Μάρτινς έκανε τη βαθιά μπαλιά και ο Τριποτσέρης άθελά του, κρέμασε τον Μοσχονά στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα.

Το δεύτερο ημίχρονο, κύλησε όπως και το πρωτο. Ο Ολυμπιακός είχε την κατοχή, αλλά δεν μπορούσε να μετουσιώσει τις ευκαιρίες που δημιουργούσε σε γκολ.

Τελικά στο τεταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Φιγκέιρας έκανε τη σέντρα, η μπάλα κόντραρε και ο Ανδρούτσος μπήκε στην πορεία της και με προβολή διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Θετικότατο ντεμπούτο για τον Ελιουνούσι, ο οποίος έδειξε με το "καλημέρα" πως διαθέτει εξαιρετική τεχνική κατάρτηση. Ο Μάρτινς προσθέτει ποιότητα στην μεσαία γραμμή των πρωταθλητών, ενώ ο Μαρίν έδειξε δείγματα του ταλέντου του, ωστόσο δεν του βγήκαν οι φάσεις.

Ολυμπιακός (Πάουλο Μπέντο): Λεάλι, Φιγκέιρας, Μποτία (78’ Φουάσης), Ρέτσος, Ντε Λα Μπέγια (70’ Νικολάου), Ζντιέλαρ (65’ Καμπιάσο), Μάρτινς (76’ Ανδρούτσος), Ντομίνγκεζ, Ελιουνούσι, Μάριν (60’ Πάρντο), Σεμπά.

Λεβαδειακός (Ράτκο Ντόστανιτς): Μοσχονάς, Μουλόπουλος, Ουόν, Τριποτσέρης, Μιλιάζες, Καραχάλιος (68’ Μάγκας), Μαχαίρας, Καλτσάς (60’ Βασιλείου), Γιακουμάκης, Σενκά (60’ Παππάς), Μάντζιος.