Σπουδαία εμφάνιση και τριπλ-νταμπλ από Αντετοκούνμπο! (ΒΙΝΤΕΟ)

Ενημερώθηκε: 08/12/16 - 12:26

Εντυπωσιακά συνέχισε, την...μαγική του χρονιά στο NBA, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, καθώς οδήγησε τους Milwaukee Bucks στην νίκη 115-107 επί των Portland Blazers με τριπλ-νταμπλ και μάλιστα χωρίς να φορτσάρει ιδιαίτερα.

Αγωνίστηκε 39 λεπτά και σε αυτό το διάστημα πέτυχε 15 πόντους και είχε 12 ριμπάουντ, 11 ασίστ, δύο κλεψίματα και 4 τάπες. Εκτός του δικού μας Γιάννη, αρκετά καλός ήταν ο Parker με 27 πόντους και ο Dellavedova με 17 πόντους. Από την άλλη πλευρά ο Lillard είχε 30 πόντους και ο McCollum με 23 πόντους.

Οι Bucks ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα αλλά μπόρεσαν να πάρουν διαφορά όταν ο Γιάννης βελτίωσε την εικόνα του στο παρκέ στην τρίτη περίοδο και με ένα σερί ασίστ έδωσε προβάδισμα ασφαλείας στην ομάδα του.

Στο μεγάλο παιχνίδι της βραδιάς οι Golden State Warriors πήραν τη νίκη 115-98 απέναντι στους Clippers, η 19η σε 22 αγώνες που έχουν δώσει μέχρι τώρα.

Σημαντικό στοιχείο του αγώνα το γεγονός ότι ο Curry δεν κατάφερε να πετύχει ούτε ένα τρίποντο στις οκτώ προσπάθειες που επιχείρησε. Παρόλα αυτά πέτυχε 19 πόντους και ήταν εκ των πρώτων σκόρερ της ομάδας του. Ο Thompson είχε 24 και ο Green 22. Από την άλλη πλευρά οι Clippers είχαν πρώτο σκόρερ τον Crawford με 21 πόντους και συμπαραστάτη τον Chris Paul με 15.