Περιστέρι-ΠΑΟΚ 72-80: Το... έσωσε στο τέλος (ΒΙΝΤΕΟ)

Πηγή Φωτογραφίας: ΑΡΓΥΡΩ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΥ / EUROKINISSI

Ενημερώθηκε: 05/10/24 - 22:41

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε τη Stoiximan GBL με μια σημαντική αλλά αγχωτική νίκη, επικρατώντας του Περιστερίου με 80-72 στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου».

Παρά το γεγονός ότι ο «δικέφαλος του βορρά» έφτασε να προηγείται με διαφορά ασφαλείας, τα πράγματα δυσκόλεψαν στο τέλος, καθώς το Περιστέρι έφερε το παιχνίδι κοντά.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε ισορροπημένα, με το σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο να είναι 20-18 υπέρ του ΠΑΟΚ. Στη δεύτερη περίοδο, η ομάδα του Μάσιμο Κανσελιέρι ανέβασε ταχύτητα και βρήκε εξαιρετικό ρυθμό από τη γραμμή του τριπόντου, χτίζοντας προβάδισμα το οποίο έφτασε μέχρι και το +16 (53-69) στα τέλη του τρίτου δεκαλέπτου.

Ωστόσο, το Περιστέρι δεν τα παράτησε και ξεκίνησε μια αντεπίθεση διαρκείας στο τελευταίο δεκάλεπτο, μειώνοντας τη διαφορά στους τρεις πόντους (70-73). Παρά την πίεση, ο ΠΑΟΚ έδειξε ψυχραιμία και με τον Φρανκ Μπάρτλεϊ να πετυχαίνει καθοριστικά καλάθια, κατάφερε να κρατήσει τη νίκη.

Ο Ρόκι Κρούζερ ήταν ο κορυφαίος για τον ΠΑΟΚ με 19 πόντους και 7 ριμπάουντ, σημειώνοντας 4/6 τρίποντα. Εξαιρετική εμφάνιση έκανε και ο Σέντρικ Χέντερσον με 18 πόντους, ενώ ο Φρανκ Μπάρτλεϊ πρόσθεσε 17 πόντους και 5 ασίστ.

Για το Περιστέρι, ο Σι Τζέι Χάρις ήταν πρώτος σκόρερ με 20 πόντους, ενώ ο Τζάστιν Πάτον σημείωσε 10 πόντους. Ο Τζορτζ Πάπας πρόσθεσε 9 πόντους, αν και ήταν άστοχος από τη γραμμή του τριπόντου (1/6).

Το Περιστέρι στρέφει πλέον την προσοχή του στον αγώνα με τη Μούρθια για το BCL την Τρίτη (08/10, 19:30), ενώ ο ΠΑΟΚ θα αντιμετωπίσει τη Λίμπουργκ στο Βέλγιο για το FIBA Europe Cup την Τετάρτη (09/10, 21:30).