Ο Ιστορικός λύγισε τον Γηραιό και επέστρεψε στη Stoiximan Basket League

λυκογιαννης

Ενημερώθηκε: 19/05/24 - 18:35

Ο Πανιώνιος είναι και πάλι εδώ. Ο Ιστορικός λύγισε τον Ηρακλή με 75-70 σε ένα ματς με μεγάλες συγκινήσεις στο κλειστό των Άνω Λιοσίων και πήρε το δεύτερο εισιτήριο για την Stoiximan Basket League.

Σπουδαίο ματς από τους Νίκο Γκίκα και Ιάκωβο Μιλεντίγιεβιτς, καθοριστικό καλάθι από τον Δημήτρη Κακλαμανάκη 27.7" πριν το φινάλε του αγώνα.

Φανταστική ατμόσφαιρα στο κλειστό, με τους οπαδούς των δύο ομάδων να δίνουν χρώμα στην αναμέτρηση.

Ο αγώνας
Πανιώνιος και Ηρακλής ξεκίνησαν το παιχνίδι νευρικά, με τις δύο ομάδες να έχουν άστοχα σουτ στα πρώτα λεπτά και τον δείκτη του σκορ να κυμαίνεται σε χαμηλά επίπεδα. Με ένα σερί 6-0, οι Θεσσαλονικείς ανέβηκαν στο +7 (11-18) 2'15" πριν το φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου, με πρωταγωνιστές τους Σοκ και Παπαρέγκα. Μετά το τάιμ άουτ του Λυκογιάννη η ομάδα της Νέας Σμύρνης απάντησε με τρίποντο του Μιλεντίγιεβιτς και ο ρυθμός του ματς ανέβηκε. Σκορ πρώτης περιόδου ήταν το 22-18 υπέρ του Ηρακλή.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Πανιώνιος ανάβασε στροφές. Έτρεξε ένα επιμέρους 12-3 στο πρώτο πεντάλεπτο με πρωταγωνιστή τον Γκίκα και πήρε στα χέρια του το προβάδισμα (30-25). Η διαφορά έγινε διψήφια με καλάθι του Ντέιβις ένα λεπτό πριν την ανάπαυλα, σε μία περίοδο που ανήκε ολοκληρωτικά στους κυανέρυθρους. Το φινάλε του πρώτου μέρους βρήκε τον Πανιώνιο μπροστά με 44-36.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ηρακλής επέστρεψε. Ο Παπαρέγκας ηγήθηκε της προσπάθειας της ομάδας του και το παιχνίδι έγινε ξανά αμφίρροπο, με την αγωνία να μεγαλώνει όσο περνούσε η ώρα. Δύο διαδοχικά καλάθια του Κάρι στο τελευταίο λεπτό ανέβασαν το επιμέρους σκορ του Ηρακλή στο 20-11, κάτι το οποίο ήταν αρκετό για να του δώσει προβάδισμα εν όψει της τελευταίας και κρίσιμης περιόδου (55-56).

Τα τελευταία δέκα λεπτά του αγώνα επιφύλασσαν μεγάλες συγκινήσεις, με τις μάχες στο παρκέ να είναι μεγάλες, όπως και το διακύβευμα του παιχνιδιού. Οι εναλλαγές στο προβάδισμα ήταν συνεχείς και όλα θα κρίνονταν στο φινάλε. Με το σκορ στο 70-68, ο Κακλαμανάκης με ένα φόλοου έπειτα από άστοχη προσπάθεια του Ντέιβις έγραψε το 72-68 27.7" πριν το άκουσμα της κόρνας. Με 1/2 βολές από τον Γκίκα έγινε το 73-70, ο Μαστρογιαννόπουλος αστόχησε για τρεις στην επόμενη κατοχή και ο Χάρις από τη γραμμή των βολών έγραψε το 75-70, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαπέτρου, Καρπάνος, Τσιμπούρης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-22, 44-36, 55-56, 75-70

Τα ομαδικά στατιστικά του Πανιωνίου: 12/26 δίποντα, 9/31 τρίποντα, 24/36 βολές, 38 ριμπάουντ (32 αμυντικά - 6 επιθετικά), 12 ασίστ,6 κλεψίματα, 10 λάθη, 2 μπλοκ

Τα ομαδικά στατιστικά του Ηρακλή: 16/40 δίποντα, 5/21 τρίποντα, 23/30 βολές, 40 ριμπάουντ (32 αμυντικά - 8 επιθετικά), 10 ασίστ, 11 λάθη, 5 κλεψίματα, 5 μπλοκ