Νικητής στο "Καυταντζόγλειο" ο Ολυμπιακός

Ενημερώθηκε: 08/04/16 - 08:25

"Ψεκάστε, Σκουπίστε, Τελειώστε" ήταν ο Ολυμπιακός στο ματς απέναντι στον Ηρακλή. Οι "ερυθρόλευκοι" του Μάρκο Σίλβα εμφανίστηκαν σοβαροί και από το πρώτο κιόλας ημίχρονο καθάρισαν το παιχνίδι.

Μόλις στο 12ο λεπτό, ο Τζίμι Ντουρμάζ με απευθείας εκτέλεση φάουλ, άνοιξε το σκορ για τον Ολυμπιακό. Ευθύνη φέρει και ο τερματοφύλακας του "Γηραιού" Περνίς. Ο Ηρακλής προσπάθησε να βρει ρυθμό, αλλά του "έκοψε τα φτερά" ο Ιντέγε καθώς ο Νιγηριανός επιθετικός στο 44' έπιασε στον ύπνο τους αμυντικούς του Ηρακλή, κάνοντας το 0-2. Για τη φάση αυτή φωνάζει ο Ηρακλής καθώς και από το ριπλέι φαίνεται, πως η μπάλα έχει περάσει ολόκληρη άουτ από το γύρισμα του Φορτούνη.

Καλό παιχνίδι έγινε στο Β΄ημίχρονο, όπου χάθηκαν εκατέρωθεν ευκαιρίες με μεγαλύτερη αυτή του Μοντέρο στο 74ο λεπτό, όπου θα μπορούσε να βάλει τον Ηρακλή ξανά μέσα στο παιχνίδι.

Συνθέσεις:

Ηρακλής (Νίκος Παπαδόπουλος): Περνίς, Μπουκουβάλας, Καρασαλίδης, Κυριακίδης, Ζιάμπαρης, Ρομάνο (81' Λεοζίνιο), Στάμου (78' Καραγκούνης), Ιντζόγλου, Πασάς (62' Περόνε), Μοντέρο, Βέλλιος

Ολυμπιακός (Μάρκο Σίλβα): Ρομπέρτο, Σαλίνο, Ντα Κόστα, Μποτία, Μαζουακού, Ζντιέλαρ (59' Κασάμι), Μιλιβόγεβιτς, Φορτούνης, Ντουρμάζ (76' Πάνρτο), Φουστέρ (71' Ερνάνι), Ιντέγε