Λεβαδειακός-ΠΑΟΚ 0-2: Ξανά... ασπρόμαυρη κορυφή!

Πηγή Φωτογραφίας: ΑΝΤΩΝΗΣ ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI

Ενημερώθηκε: 06/10/24 - 23:02

Ο ΠΑΟΚ πανηγύρισε μια σημαντική νίκη στη Βοιωτία, επικρατώντας με 2-0 του Λεβαδειακού στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Stoiximan Super League, διατηρώντας έτσι την κορυφή της βαθμολογίας και αφήνοντας πίσω του τους διώκτες του.

Η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου κατάφερε να ξεπεράσει τις δυσκολίες που έβαλε ο μαχητικός Λεβαδειακός, εξασφαλίζοντας τους τρεις βαθμούς στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τον Λεβαδειακό να πιέζει τον ΠΑΟΚ και να χάνει μια σπουδαία ευκαιρία να πάρει το προβάδισμα. Στο 0-0, ο Μπάλτσι είχε την ευκαιρία να σκοράρει από το σημείο του πέναλτι, όμως η προσπάθειά του κατέληξε στο δοκάρι, στερώντας από τους γηπεδούχους την ευκαιρία να αιφνιδιάσουν τον «δικέφαλο του Βορρά». Από εκεί και πέρα, η ομάδα της Θεσσαλονίκης προσπάθησε να επιβάλει τον ρυθμό της, αλλά ο Λεβαδειακός διατήρησε μια σφιχτή αμυντική διάταξη, κάνοντας δύσκολη τη δουλειά των φιλοξενούμενων.

Η λύση για τον ΠΑΟΚ ήρθε στο 86ο λεπτό, όταν ο Βιεϊρίνια, σε μια από τις γνωστές του επελάσεις από τα αριστερά, έβγαλε μια εξαιρετική σέντρα και ο Καμαρά, με άψογη κεφαλιά, άνοιξε το σκορ, δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του. Ο Ραζβάν Λουτσέσκου δικαιώθηκε για τις αλλαγές του, καθώς ήταν οι δύο παίκτες που ήρθαν από τον πάγκο εκείνοι που «ξεκλείδωσαν» την άμυνα των γηπεδούχων.

Ο ΠΑΟΚ «κλείδωσε» τη νίκη στις καθυστερήσεις, όταν μετά από έλεγχο του VAR δόθηκε πέναλτι για χέρι του Λιάγκα σε τετ-α-τετ του Κωνσταντέλια. Ο Σβαμπ ανέλαβε την εκτέλεση και διαμόρφωσε το τελικό 2-0, επιβεβαιώνοντας την επιστροφή του ΠΑΟΚ στις νίκες.

Η αναμέτρηση είχε επίσης ιδιαίτερη σημασία για τους Λόβρεν και Γκόμεθ, οι οποίοι έκαναν το ντεμπούτο τους με τη φανέλα του ΠΑΟΚ, ξεκινώντας μάλιστα ως βασικοί. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης συνεχίζει να δείχνει πως έχει βάθος στο ρόστερ και τη δυνατότητα να διεκδικήσει τον τίτλο με σταθερότητα και συνέπεια.

Με αυτή τη νίκη, ο ΠΑΟΚ παραμένει πρώτος στη βαθμολογία και δείχνει έτοιμος να διατηρήσει το προβάδισμα στο πρωτάθλημα, παρά τις δυσκολίες που αντιμετώπισε στο παιχνίδι με τον Λεβαδειακό. Οι γηπεδούχοι, από την άλλη, θα πρέπει να ανασυνταχθούν μετά την αποτυχία να εκμεταλλευτούν το χαμένο πέναλτι και να προετοιμαστούν για τη συνέχεια του πρωταθλήματος