Λανς-Παναθηναϊκός 2-1: Στο -γεμάτο- ΟΑΚΑ μπορεί (ΒΙΝΤΕΟ)

Λανς-Παναθηναϊκός 2-1: Στο -γεμάτο- ΟΑΚΑ μπορεί

Πηγή Φωτογραφίας: EUROKINISSI

Ενημερώθηκε: 23/08/24 - 00:05

Η Λανς επικράτησε με 2-1 του Παναθηναϊκού στο «Φελίξ Μπολάρ», στον πρώτο αγώνα των δύο ομάδων στα playoffs του Conference League και πήρε προβάδισμα πρόκρισης στη League Phase.

Οι Γάλλοι άνοιξαν το σκορ με το… καλημέρα, στο 4’ με τον Φρανκόφσκι, ενώ παρότι έμειναν με 10, λόγω της αποβολής -με χρήση VAR- του Μεδίνα στο 22’, βρήκαν και δεύτερο γκολ στο 34ο λεπτό με τον Σαΐντ.

Το «τριφύλλι» πλήρωσε το κακό πρώτο ημίχρονο και τα λάθη του σε αυτό. Ωστόσο, το φοβερό σόλο του Ιωαννίδη στο 53’ και το γκολ του διεθνούς σέντερ φορ, αλλά και η βελτίωση στην επανάληψη το κράτησαν «ζωντανό».

Η ρεβάνς των δύο ομάδων θα διεξαχθεί στο Ολυμπιακό στάδιο την προσεχή Πέμπτη (29/08) στις 9μ.μ., ενώ νωρίτερα ο Παναθηναϊκός θα υποδεχτεί τον Λεβαδειακό για την 2η αγωνιστική της Stoiximan Super League.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Λανς (Γουίλ Στιλ) : Σαμπά, Γκραντί, Ντάνσο, Μεδίνα, Φρανκόφσκι, Τόμασον, Ντιούφ, Μασάδο, Περέιρα (26' Χουσάνοφ), Σοτοκά, Σαΐντ (70' Λασκαρί).

Έμειναν στον πάγκο: Πέτριτς, Κόφι, Ενζολά, Αγκιλάρ, Φουλγκινί, Τσάβνες, Ογεντιράν, Σαρ, Χαϊνταρά, Μεντί.

Παναθηναϊκός (Ντιέγκο Αλόνσο): Ντραγκόφσκι, Κώτσιρας (67' Βαγιαννίδης), Ίνγκασον, Γεντβάι, Μλαντένοβιτς, Αράο (80' Μαξίμοβιτς), Τσέριν (85' Γερεμέγεφ), Τετέ (67' Πελίστρι), Μπακασέτας, Τζούριτσιτς (80' Λημνιός), Ιωαννίδης.

Έμειναν στον πάγκο: Λοντίγκιν, Λίλο, Μαξ, Σένκεφελντ, Ζέκα, Σπόραρ, Κάτρης.

Διαιτητής: Γκέρκο Μπόγκαρ (Ουγγαρία).

Βοηθοί: Θεόδωρος Γεωργίου, Μπάλαζ Σζαλάι (Ουγγαρία).

4ος διαιτητής: Τόμας Βόγκναρ (Ουγγαρία).

VAR: Ιστβάν Βαντ (Ουγγαρία).