Καλά δείγματα από Ολυμπιακό στο πρώτο φιλικό (slideshow)

Καλά δείγματα από Ολυμπιακό στο πρώτο φιλικό

Ενημερώθηκε: 27/06/16 - 21:06

Ο Ολυμπιακός άφησε θετικές εντυπώσεις στο πρώτο του φιλικό παιχνίδι, επι αυστριακού εδάφους, με αντίπαλο την αδύναμε Χορν. Οι "ερυθρόλευκοι" επικράτησαν με 4-1, δείχνοντας κάποια από τα στοιχεία που θέλει να περάσει ο νεός τεχνικός της ομάδας, Βίκτορ Σάντσεθ.

Οι πρωταθλητές άνοιξαν το σκορ μόλις στο 5' με κοντινό πλασέ του Πουλίδο, έπειτα από συρτή σέντρα του Πάρντο. Ο Φορτούνης ήταν πολύ ορεξάτος, ο Μανθάτης ήταν ο πιτσιρικάς που εντυπωσίασε, ενώ Πουλίδο, Πάρντο είχαν και αυτοί αρκετή διάθεση. Ντεμπούτο με θετικό πρόσημο για Φιγκέιρας.

Στο 23' ο Μανθάτης έκανε εντυπωσιακή κίνηση και σουτ μέσα από την περιοχή, ο Πέτερμαν δεν κατάφερε να διώξει σωστά και ο Πουλίδο σε κενή εστία δεν ήταν δυνατό να αστοχήσει.

Δέκα λεπτά μετά, ο Φορτούνης εκτέλεσε απευθείας το φάουλ από πολύ μακρινή και πλάγια θέση, πιάνοντας στον ύπνο τον τερματοφύλακα της Χορν και έγραψε με εντυπωσιακό τρόπο το 3-0.

Η Χορν, μείωσε στο 55' με τέρμα του Τάνο, ενώ ένα λεπτό αργότερα, βέβαια, ο Γιαννιώτας σκόραρε με κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Τσιμίκα, το πρώτο του τέρμα με τα ερυθρόλευκα. Με πολύ διάθεση στο δεύτερο ημίχρονο οι Τσόρι, Τσιμίκας, Σεμπά και Ολαϊτάν.

Η σύνθεση του Ολυμπιακού στο πρώτο μέρος: Καπίνο, Φιγκέιρας, Βούρος, Μποτία, Μαζουακού, Μπουχαλάκης, Ρέτσος, Πάρντο, Φορτούνης, Μανθάτης, Πουλίδο.

Η σύνθεση του Ολυμπιακού στο δεύτερο μέρος: Χουτεσιώτης, Μπέρτος, Σιόβας, Γούτας, Τσιμίκας, Κασάμι, Ανδρούτσος, Γιαννιώτας, Τσόρι, Σεμπά, Ολαϊτάν.