Europa League: Ματσάρα στο Ντόρτμουντ, προβάδισμα για Σεβίλλη, Σαχτάρ, Βιγιαρεάλ (video)

Ενημερώθηκε: 08/04/16 - 11:12

Η Λίβερπουλ πήρε ελαφρύ προβάδισμα, μετά την ισοπαλία με 1-1, που απέσπασε στη κοιλάδα του Ρουρ από την Μπορούσια του Ντόρτμουντ. Χωρίς ρίσκο και οι δυο ομάδες, με τους "κόκκινους" να ανοίγουν το σκορ στο 36' με τον Οριγκί. Η Μπορούσια απάντησε με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με κεφαλιά του Χούμελς στο 48'. Αν και χάθηκαν εκατέρωθεν πολλές ευκαιρίες, η μπίλια έκατσε στη ισοπαλία και όλα φαίνονται ανοιχτά για τη ρεβάνς του Άνφιλντ. Την αποθέωση γνώρισε ο Γιούργκεν Κλοπ, στην επιστροφή του, στον τόπο που μεγαλούργησε με την Ντόρτμουντ. Συγκλονιστικές στιγμές με τους οπαδούς των δυο ομάδων να τραγουδούν μαζί το "You'll Never Walk Alone".

Η κάτοχος του τίτλου, Σεβίλλη αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ από την Αθλέτικ Μπιλμπάο στο 48' με γκολ του Αντούριθ, βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα και γύρισαν το ματς με σκόρερς τους Κολοντζιεϊτσάκ στο 56’ και Ιμπόρα στο 83', φεύγοντας με το μεγάλο "διπλό" από την χώρα των Βάσκων.

Μεγάλο προβάδισμα πρόκρισης, πήρε και η Σαχτάρ του Ντόνετσκ. Η ομάδα του Μιρτσέα Λουτσέσκου επικράτησε μέσα στην Πορτογαλία της Μπράγκα με 1-2 και βρίσκεται με το ένα πόδι στα ημιτελικά του θεσμού. Ο Ρακίτσκι (45') και ο Φερέιρα (75') έβαλα της βάσεις για το "διπλό" των Ουκρανών, ενώ μείωσε στο 89' ο Εντουάρντο για τους γηπεδούχους.

Τέλος στην Ισπανία, η Βιγιαρεάλ με δυο γκολ του Σεντρίκ Μακαμπού λύγισε την σκληροτράχιλη Σπάρτα Πράγας και πήρε προβάδισμα για τη πρόκριση στα ημιτελικά. Για τους Τσέχους είχε ισοφαρίσει το Μπράμπετς στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου.