Δείγμα θετικό από Παναθηναϊκό

Ενημερώθηκε: 07/07/16 - 21:31

Ο Παναθηναϊκός εμφανίστηκε στο τελευταίο και πιο δυνατό φιλικό του, σε γενικές γραμμές καλός. Απέναντι στην τουρκική Οσμαλίνσπορ έμεινε στο 1-1 αλλά εμφανίστηκε πειστικός, σοβαρός, εξαιρετικός στο ανασταλτικό κομμάτι και με κάποια καλά διαστήματα στο δημιουργικό.

Στο πρώτο ημίχρονο οι "πράσινοι" διασφάλισαν πρώτα τα μετόπισθεν και έχοντας εξαιρετική ανασταλτική λειτουργία δεν επέτρεψε στους πιο έτοιμους Τούρκους να δημιουργήσουν φάσεις στην εστία του Στιλ. Στην συνέχεια ανέβασε την απόδοσή του και έχασε κάποιες ευκαιρίες με τον Κουτρουμπή έπειτα από σέντρα του Χουλτ και ένα μακρινό σουτ του Μπουμάλ.

Ο Λεντέσμα είχε τον ρόλο του "πλειμέικερ" και ήταν αυτός που τις περισσότερες φορές γινόταν αποδέκτης της πρώτης πάσας από την άμυνα. Δεν έχει ακόμα τα τρεξίματα, όμως έδειξε την ποιότητά του και το τι μπορεί να δώσει μέσα στη χρονιά στην ομάδα.

Ο Παναθηναϊκός, αν και μπήκε μουδιασμένα στο Β' ημίχρονο, ανέβασε και πάλι στροφές και εκτός από την εξαιρετική ανασταλτική λειτουργία είχε και καλύτερη δημιουργία. Στο 75ο λεπτό, μετά από μια πολύ καλή ομαδική προσπάθεια με την μπάλα να φτάνει και πάλι στα δεξιά που είχε προωθηθεί ο Μέστο, με τον Ιταλό να βγάζει μια συρτή σέντρα στον Λουντ και ο Φινλανδός, ο… κορυφαίος της προετοιμασίας, με πλασέ στην κίνηση άνοιξε το σκορ για το 1-0.

Οι "πράσινοι" έχασαν άλλη μια ευκαιρία για να κάνουν το 2-0, όταν ο Λέτο πλάσαρε από καλή θέση, αλλά ο τερματοφύλακας του είπε "όχι". Κι ενώ όλα έδειχναν ότι το 1-0 θα ήταν και τελικό αποτέλεσμα, ήρθε ένα εξαιρετικό φάουλ του Ρουσέσκου, το οποίο δεν άφησε περιθώρια στον Στιλ. Το 1-1 ήταν και τελικό αποτέλεσμα.

Παναθηναϊκός: Στιλ ,Μέστο (85' Μαρινάκης), Κουτρουμπής (85' Ρέις), Ιβανόφ, Χουλτ (56' Χουχούμης)- Λεντέσμα (51' Λουντ), Ζέκα- Ιμπάρμπο (66' Μπεργκ), Βιγιαφάνιες (60' Βλαχοδήμος), Μπουμάλ (60' Λέτο)- Κλωναρίδης (46' Αμπέντ).