Champions League: Τρομερή ανατροπή για Ρεάλ, κάζο για Γιουβέντους - Αποτελέσματα και highlights (ΒΙΝΤΕΟ)

Ενημερώθηκε: 23/10/24 - 00:45

Η Ρεάλ Μαδρίτης απέδειξε για άλλη μια φορά γιατί είναι μία από τις κορυφαίες ομάδες της Ευρώπης, πραγματοποιώντας μια ανεπανάληπτη ανατροπή στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου».

Παρά το γεγονός ότι η Ντόρτμουντ προηγήθηκε με 2-0, θέτοντας τα θεμέλια για εκδίκηση από τον χαμένο τελικό του περασμένου Ιουνίου, η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι γύρισε τον αγώνα στο δεύτερο ημίχρονο και νίκησε με 5-2. Ο Βινίσιους ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης, σημειώνοντας χατ τρικ και οδηγώντας τη Ρεάλ σε αυτή την εντυπωσιακή νίκη.

Η Ντόρτμουντ είχε δείξει δυναμικό πρόσωπο στο πρώτο μέρος, με τους Μάλεν και Γκίτενς να διαμορφώνουν το 2-0, αλλά η Ρεάλ στο δεύτερο ημίχρονο ανέλαβε τον έλεγχο. Οι Ρούντιγκερ και Βάθκεθ συμπλήρωσαν το σκοράρισμα μαζί με τον Βινίσιους, αποδεικνύοντας ότι η «βασίλισσα» παραμένει κυρίαρχη στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση.

Σε άλλους αγώνες της 3ης αγωνιστικής του Champions League, η Άστον Βίλα συνέχισε την αήττητη πορεία της με νίκη 2-0 επί της Μπολόνια, όπου βασικός ήταν ο Χαράλαμπος Λυκογιάννης.

Η Άρσεναλ και η Σπόρτινγκ Λισαβόνας ξεπέρασαν τα εμπόδια των Σαχτάρ Ντόνετσκ και Στούρμ Γκρατς αντίστοιχα, ενώ η Τζιρόνα πέτυχε την πρώτη ευρωπαϊκή νίκη της ιστορίας της, επικρατώντας της Σλόβαν Μπρατισλάβας με 2-0.

Σημαντικό στοιχείο της αγωνιστικής ήταν τα τρία χαμένα πέναλτι σε Λονδίνο, Τορίνο και Τζιρόνα, όπου οι Τροσάρ, Μιγιό και Στουάνι δεν κατάφεραν να νικήσουν τους τερματοφύλακες των Σαχτάρ, Γιουβέντους και Σλόβαν.

Η Στουτγκάρδη σημείωσε ιστορική νίκη στο Τορίνο, επικρατώντας της Γιουβέντους με 1-0 χάρη σε γκολ του Τουρέ στις καθυστερήσεις, ενώ η Παρί Σεν Ζερμέν παραχώρησε ισοπαλία 1-1 στην Αϊντχόφεν στο Παρίσι.