Η ΝΔ συγκεντρώνει ποσοστό που ξεπερνά και εκείνο των ευρωεκλογών του 2019 σύμφωνα με τη δημοσκόπηση της Opinion Poll που έγινε για λογαριασμό του Action24.
Στην πανελλαδική έρευνα αποτυπώνεται η πολιτική κυριαρχία της ΝΔ, η οποία στην εκτίμηση ψήφου ξεπερνά το αντίστοιχο ποσοστό των προηγούμενων ευρωεκλογών.
Συγκεκριμένα, δείχνει να προηγείται με 18,1 ποσοστιαίες μονάδες (ποσοστό 33,2%) από τον δεύτερο ΣΥΡΙΖΑ, που είναι στο 15,1%. Τρίτο είναι το ΠΑΣΟΚ με 12%, ενώ ακολουθεί η Ελληνική Λύση με 10,5%..
Να θυμίσουμε ότι στις ευρωεκλογές του 2019 η ΝΔ είχε πάρει ποσοστό 33,12%, ενώ ο ΣΥΡΙΖΑ 23,75%.
Στην κούρσα των υποψηφίων ευρωβουλευτών, στο ψηφοδέλτιο της ΝΔ δείχνει προηγείται ο δημοσιογράφος Γιώργος Αυτιάς με ποσοστό 41,4%. Ακολουθεί ο Πύρρος Δήμας με 28,5%, ο Βαγγέλης Μεϊμαράκης (27,4%), η Ελίζα Βόζενμπεργκ (25,6%), ο Φρέντης Μπελέρης με 21,7%, ο Μανώλης Κεφαλογιάννης (19,7%) η Ελεονώρα Μελέτη με 19,1%, ο Δημήτρης Τσιόδρας με 16,3%. Στην ένατη θέση είναι ο Στέλιος Κυμπουρόπουλος (15,4%), στη δέκατη η Βούλα Πατουλίδου (13,8%), ακολουθεί η Μαρία Σπυράκη (10,8%) και τη δωδεκάδα κλείνει η Νόνη Δούνια με 10%.
Από τον ΣΥΡΙΖΑ πρώτη δείχνει να έρχεται η Σοφία Μπεκατώρου (35,2%), ενώ ακολουθεί ο μπασκετμπολίστας Νίκος Παππάς (33,7%), ο Κώστας Αρβανίτης βρίσκεται στην τρίτη θέση με 27,9% και ακολουθούν η Έλενα Κουντουρά με 26,7%, ο Νίκος Φαραντούρης με 21,2%, ο Μάριος Αθανασίου με 17%, ο Γιώργος Τσίπρας με 16,3%, ο Βασίλης Κασσελάκης (εξάδελφος του προέδρου του ΣΥΡΙΖΑ) με 14,5%, ο Ευ. Αντώναρος με 10%, η Δώρα Τζαμπάζη με 9%, η Δώρα Αυγέρη με 7,7% και η Μυρτώ Κοροβέση με 7%.
Ακολουθούν οι πίνακες με το σύνολο των ευρημάτων της δημοσκόπησης της Opinion Poll όπως προβλήθηκαν από το Action24:
![](/sites/default/files/styles/in_article/public/article-images/2024-04/IMG_1832.jpeg?itok=bju8LMfq)
![](/sites/default/files/styles/in_article/public/article-images/2024-04/IMG_1833.jpeg?itok=-nhzqJAa)
![](/sites/default/files/styles/in_article/public/article-images/2024-04/IMG_1834.jpeg?itok=sGlVabFn)
![](/sites/default/files/styles/in_article/public/article-images/2024-04/IMG_1835.jpeg?itok=G_TqGrFh)
![](/sites/default/files/styles/in_article/public/article-images/2024-04/IMG_1836.jpeg?itok=WqHmAHoE)
![](/sites/default/files/styles/in_article/public/article-images/2024-04/IMG_1837.jpeg?itok=V2kzTANC)
![](/sites/default/files/styles/in_article/public/article-images/2024-04/IMG_1838.jpeg?itok=MD5zaAHv)
![](/sites/default/files/styles/in_article/public/article-images/2024-04/IMG_1839.jpeg?itok=WGmt4LFM)
![](/sites/default/files/styles/in_article/public/article-images/2024-04/IMG_1840.jpeg?itok=tFXk3OMu)
![](/sites/default/files/styles/in_article/public/article-images/2024-04/IMG_1841.jpeg?itok=aNHmDCit)