Η Κάστερ Σεμένια, η Νοτιοαφρικανή αθλήτρια που εδώ και χρόνια έχει προκαλέσει τον αθλητικό και όχι μόνο κόσμο παντρεύτηκε χθες την καλή της Βάιολετ Ρασεμπόγια σε μια εντυπωσιακή διπλή τελετή.
Η 26χρονη Σεμένια, Ολυμπιονίκης των 800 μέτρων ήταν ντυμένη σαν πρίγκιπας, ενώ η 30χρονη σύντροφός του ήταν η απόλυτη νύφη!
Η αθλήτρια είχε τα γενέθλιά της μια μέρα πριν από τον γάμο, που πραγματοποιήθηκε στην Πρετόρια. Το ζευγάρι άλλαξε ρούχα και φόρεσε τις παραδοσιακές στολές για να χορέψει τον πρώτο χορό.
Η νίκη της Κάστερ στο Ρίο αμφισβητήθηκε όσο τίποτε και η ίδια λέει πως άντεξε χάρη στην αγαπημένη της που της χαρίζει δύναμη και αυτοπεποίθηση.
Η Κάστερ Σεμένια είχε προκαλέσει παγκόσμια αίσθηση το 2009, όταν κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 800 μέτρα στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στίβου του Βερολίνου. Ωστόσο, τόσο η φωνή της, όσο και το παρουσιαστικό της, προκάλεσαν ποικίλες και έντονες αντιδράσεις, με αποτέλεσμα να επιβληθεί σε τεστ ανίχνευσης φύλου το 2011. Το τεστ απέδειξε πως η Σεμένια είναι γυναίκα και συνέχισε να αγωνίζεται κατακτώντας και το ασημένιο μετάλλιο στα 800 μέτρα στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2012 στο Λονδίνο.
Η δρομέας έχει υψηλά επίπεδα τεστοστερόνης και παλαιότερα για να μπορεί να συμμετέχει σε αγώνες έπρεπε να παίρνει φάρμακα.
![](/sites/default/files/styles/in_article/public/users/user815/3bf2e1ed00000578-0-image-m-72_1483884224148.jpg?itok=KSu0E4wt)
![](/sites/default/files/styles/in_article/public/users/user815/3bf2e0fe00000578-0-image-m-63_1483883982647.jpg?itok=nFTVSIdo)
![](/sites/default/files/styles/in_article/public/users/user815/p02rtvf7.jpg?itok=7d8BKarP)