Κύπελλο Ελλάδος: Πρόκριση για Κηφισιά, Καμπανιακό και ΑΕΛ

Πηγή Φωτογραφίας: MIΧΑΛΗΣ ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗΣ / EUROKINISSI

Ενημερώθηκε: 14/09/24 - 19:57

Η Κηφισιά εξασφάλισε την πρόκριση για την 4η φάση του Κυπέλλου Ελλάδας Betsson με μία σφιχτή νίκη 1-0 επί του Εθνικού Νέου Κεραμιδίου.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε ο Λουίς Ρότσα με μια εντυπωσιακή εκτέλεση φάουλ, χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του Σεμπάστιαν Λέτο και εξασφαλίζοντας την πρόκριση.

Η ΑΕΛ χρειάστηκε να περάσει από την κόλαση των πέναλτι για να προκριθεί εις βάρος του Μακεδονικού, καθώς ο αγώνας δεν ανέδειξε νικητή ούτε στο 90λεπτο ούτε στο έξτρα ημίωρο της παράτασης, μένοντας στο 0-0. Στη διαδικασία των πέναλτι, οι γηπεδούχοι Τσουκάνης και Σιχαρουλασβίλι, καθώς και ο Πέδρο Λούκας, απέτυχαν να βρουν δίχτυα. Αντιθέτως, ο Χερίδης ήταν ο μοναδικός σκόρερ για τον Μακεδονικό, ενώ οι Φατάι, Ηλιάδης και Ακόστα ευστόχησαν για την ΑΕΛ, η οποία επικράτησε με 3-1.

Η Κηφισιά εξασφάλισε την πρόκριση για την 4η φάση του Κυπέλλου Ελλάδας Betsson με μία σφιχτή νίκη 1-0 επί του Εθνικού Νέου Κεραμιδίου. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε ο Λουίς Ρότσα με μια εντυπωσιακή εκτέλεση φάουλ, χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του Σεμπάστιαν Λέτο και εξασφαλίζοντας την πρόκριση.

Η Ηλιούπολη δεν κατάφερε να προχωρήσει στη διοργάνωση, καθώς ηττήθηκε με 1-0 από τον Καμπανιακό στη Χαλάστρα. Με αυτό το αποτέλεσμα, οι γηπεδούχοι εξασφάλισαν την πρόκρισή τους στον επόμενο γύρο, ενώ η Ηλιούπολη αποχαιρέτησε το θεσμό.