Το ύστατο χαίρε λένε σήμερα συγγενείς, φίλοι και ολόκληρη η χώρα στον κυβερνήτη - σμηναγό του μαχητικού Phantom F-4 της Πολεμικής Αεροπορίας που συνετρίβη 25 ναυτικά μίλια νότια της Ανδραβίδας το πρωί της Δευτέρας, εκτελώντας εκπαιδευτική πτήση.
Η κηδεία του Ευστάθιου Τσιτλακίδη θα πραγματοποιηθεί στις 12 το μεσημέρι στην ιδιαίτερη πατρίδα του, το Νευροκόπι Δράμας και η σορός θα βρίσκεται από τις 10 το πρωί στον Ιερό Ναό Παμμεγίστων Ταξιαρχών.
Συντετριμμένοι έφτασαν λίγο μετά τις 9:30 το πρωί, στην Εκκλησία των Παμμεγίστων Ταξιαρχών στο Νευροκόπι Δράμας, οι γονείς του 31χρονου πιλότου. Σπαρακτική η εικόνα της μητέρας που έλεγε το όνομα του παιδιού της κοιτώντας τον ουρανό ενώ ο πατέρας του έφτασε υποβασταζόμενος. Τραγική φιγούρα και η κοπέλα του που κρατούσε μια φωτογραφία του στα χέρια της.
Λίγο μετά τις 10:30 έφτασε στην εκκλησία και το άγημα της Αεροπορίας προκειμένου να αποδώσει τιμές. Στα κοιμητήρια, μετά το τέλος της τελετής, θα ψαλεί ο εθνικός ύμνος και θα δοθούν στη μητέρα, η σημαία, το ξίφος και το πηλήκιο του Στάθη.
Το φέρετρο με τη σορό του σμηναγού, που έφεραν στα χέρια φίλοι του απο τη σχολή, πέρασε, στις 11:30, μπροστά από τα παραταγμένα αγήματα, και υπό τον ήχο παρατεταμένων χειροκροτημάτων και πένθιμων ύμνων οδηγήθηκε στην εκκλησία.
![](/sites/default/files/styles/in_article/public/article-images/2023-02/kideia-tsitlakidis24.jpg?itok=U3qLt7u-)
![](/sites/default/files/styles/in_article/public/article-images/2023-02/kideia-tsitlakidis23.jpg?itok=v-JZh6z6)
![](/sites/default/files/styles/in_article/public/article-images/2023-02/kideia-tsitlakidis22.jpg?itok=KYgfpnAK)
![](/sites/default/files/styles/in_article/public/article-images/2023-02/kideia-tsitlakidis21.jpg?itok=Eor1N3bu)
![](/sites/default/files/styles/in_article/public/article-images/2023-02/kideia-tsitlakidis20.jpg?itok=QBMdGYxs)
Στην εξόδιο ακολουθία του σμηναγού (Ι) Ευστάθιου Τσιτλακίδη, στον Γρανίτη Δράμας αρευρίσκονται η Πρόεδρος της Δημοκρατίας Κατερίνα Σακελλαροπούλου, ο πρωθυπουργός Κυριάκος Μητσοτάκης, ο υπουργός Εθνικής Άμυνας, Νίκος Παναγιωτόπουλος και αντιπροσωπεία του ΣΥΡΙΖΑ- Προοδευτική Συμμαχία αποτελούμενη από τον τομεάρχη Άμυνας, Θοδωρή Δρίτσα, τον πρώην αρχηγό ΓΕΕΘΑ, Χρήστο Χριστοδούλου και τον τομεάρχη Δικαιοσύνης Θεόφιλο Ξανθόπουλο.
![](/sites/default/files/styles/in_article/public/article-images/2023-02/kideia-tsitlakidis19.jpg?itok=6ivqwuUb)
![](/sites/default/files/styles/in_article/public/article-images/2023-02/kideia-tsitlakidis18.jpg?itok=rGuO4yH4)
![](/sites/default/files/styles/in_article/public/article-images/2023-02/kideia-tsitlakidis17.jpg?itok=uUlLHUWU)
![](/sites/default/files/styles/in_article/public/article-images/2023-02/kideia-tsitlakidis15.jpg?itok=ul1KjUOP)
![](/sites/default/files/styles/in_article/public/article-images/2023-02/kideia-tsitlakidis14.jpg?itok=FT_2do4X)
![](/sites/default/files/styles/in_article/public/article-images/2023-02/kideia-tsitlakidis13.jpg?itok=jORKiEaL)
![](/sites/default/files/styles/in_article/public/article-images/2023-02/kideia-tsitlakidis12.jpg?itok=nSAzdvPt)
![](/sites/default/files/styles/in_article/public/article-images/2023-02/kideia-tsitlakidis11.jpg?itok=8KNlr4Pb)
Οι σημαίες κυματίζουν μεσίστιες σε ολόκληρη την περιοχή ενώ από νωρίς το πρωί φτάνουν στην εκκλησία δεκάδες στεφάνια από την οικογένεια, φίλους και τις στρατιωτικές αρχές. Η οικογένεια του άτυχου σμηναγού αποφάσισε κατά τη διάρκεια της νεκρώσιμης ακολουθίας να μοιράσει 1000 κουφέτα και λουλούδια σε όσους θα βρίσκονται εκεί για να αποχαιρετήσουν τον αγαπημένο τους Στάθη.
![](/sites/default/files/styles/in_article/public/article-images/2023-02/tsitlakidis-kideia3.jpg?itok=-LZvrXGM)
![](/sites/default/files/styles/in_article/public/article-images/2023-02/tsitlakidis-kideia2.jpg?itok=vg1E02fb)
![](/sites/default/files/styles/in_article/public/article-images/2023-02/tsitlakidis-kideia1.jpg?itok=C4UMH2Bh)
![](/sites/default/files/styles/in_article/public/article-images/2023-02/tsitlakidis-kideia.jpg?itok=KGkWvhDk)
Εν τω μεταξύ, ο Δήμος Κάτω Νευροκοπίου σε συνεδρίασή του αποφάσισε:
--Να κηρυχθεί τριήμερο πένθος.
--Να κυματίσουν μεσίστιες οι σημαίες σε όλα τα Δημοτικά Καταστήματα και κτίρια του Δήμου Κάτω Νευροκοπίου.
--Να παραμείνουν κλειστές οι υπηρεσίες του Δήμου Κάτω Νευροκοπίου από ώρα την 11η πρωινή της Παρασκευής 3 Φεβρουαρίου 2023, σε ένδειξη πένθους και ελάχιστου φόρου τιμής προς τον εκλιπόντα.
--Να παραμείνουν κλειστά την Παρασκευή 3 Φεβρουαρίου τα σχολεία όλων των βαθμίδων του Δήμου Κάτω Νευροκοπίου.
--Να κατατεθεί στην μνήμη του εκλιπόντος στεφάνι εκ μέρους του Δημοτικού Συμβουλίου.
--Να ονομαστεί μία κεντρική οδός ή ένα δημοτικό κτήριο του Δήμου Κάτω Νευροκοπίου «ΣΜΗΝΑΓΟΣ ΕΥΣΤΑΘΙΟΣ ΤΣΙΤΛΑΚΙΔΗΣ».
Η εξόδιος ακολουθία του υποσμηναγού Μάριου-Μιχαήλ Τουρούτσικα τελέστηκε χθες, Πέμπτη 2 Φεβρουαρίου, στην Τρίπολη, παρουσία της πολιτειακής, πολιτικής και στρατιωτικής ηγεσίας της χώρας.