Ενόψει του τριημέρου και της εξόδου για τον 15αυγουστο η trivago πραγματοποίησε έρευνα και παρουσιάζει τους προορισμούς τους οποίους οι Έλληνες φαίνεται να προτιμούν φέτος. Είναι αξιοσημείωτο πως η κατάταξη παρουσιάζει μεγάλες διαφορές σε σχέση με το 2015.
Για παράδειγμα, πέρυσι η πρωτιά ανήκε στην Χαλκιδική, αντίθετα φέτος την κατακτούν τα Χανιά, ενώ η Πάργα που πριν ένα χρόνο ήταν στη δέκατη θέση, αυτή τη χρονιά σκαρφάλωσε στη δεύτερη θέση.
![](/sites/default/files/styles/in_article/public/users/user819/photo-of-the-week-stis-parifes-tis-pargas-preveza-hellas-pauline-lewis-header.jpg?itok=EkFInaQz)
Αρκετά υψηλότερα συγκριτικά με την περσινή χρονιά φαίνεται να είναι και η Νάξος, η οποία ανέβηκε από τη 15η θέση στην τρίτη.
Σύβοτα και Σκιάθος καταλαμβάνουν την τέταρτη και πέμπτη θέση αντίστοιχα και ακολουθούν η Σκόπελος, η Ρόδος και το Ναύπλιο.
![](/sites/default/files/styles/in_article/public/users/user819/sivota_img0019.jpg?itok=MgNw-10h)
Στη δεκάδα έκανε την εμφάνισή του και το Τολό, με το Ρέθυμνο να ακολουθεί στη δέκατη θέση.
Εντέκατη είναι η Αμμουλιανή, με την Καλαμάτα και το Πόρτο Χέλι να εμφανίζονται στις 12η και 13η θέση, ενώ η Αιδηψός και η Κέρκυρα ολοκληρώνουν τη δεκαπεντάδα.
Ιδιαίτερα περίεργο είναι το γεγονός πως λείπουν οι Μύκονος και Σαντορίνη, τόσο από την περσινή, όσο και από την φετινή κατάταξη.
![](/sites/default/files/styles/in_article/public/users/user819/1041252_fdof.jpg?itok=bmXLAS30)