Τα ξημερώματα της 24ης Ιουλίου 1974, με το «προεδρικό» αεροσκάφος της Γαλλικής Αεροπορίας, που του είχε διαθέσει ειδικώς για το σκοπό αυτό ο φίλος του Πρόεδρος της Γαλλίας Βαλερύ Ζισκάρ ντ’Εστέν, έφτασε στην Αθήνα ο πρώην Πρωθυπουργός και αυτοεξόριστος στο Παρίσι Κωνσταντίνος Καραμανλής, μετά από «πρόσκληση» της ίδιας της στρατιωτικής χούντας των Αθηνών, που βολόδερνε, αυτοπαγιδευμένη από την κατάσταση που η ίδια προκάλεσε στην Κύπρο.
Στους κήπους του Προεδρικού Μεγάρου η Πρόεδρος της Δημοκρατίας, Κατερίνα Σακελλαροπούλου, υποδέχθηκε τους περίπου 1500 καλεσμένους, εκπροσώπους της πολιτικής, στρατιωτικής και θρησκευτικής ηγεσίας, καθώς και διακεκριμένες προσωπικότητας απ' όλο το φάσμα της κοινωνίας.