Την άρση απορρήτου των επικοινωνιών τού προσωρινά κρατούμενου για ενδοοικογενειακή βία ποινικολόγου Απόστολου Λύτρα ζητά, με υπόμνημα προς υποστήριξη της κατηγορίας που υπέβαλε στην 18η τακτική ανακρίτρια διά του συνηγόρου της Θέμη Σοφού, η σύζυγος του κατηγορούμενου, Σοφία Πολυζωγοπούλου.
Για τεράστια ανθρωποφαγία προς τον ίδιο και προς τη σύζυγό του, Σοφία Πολυζωγοπούλου, κάνει λόγο ο Απόστολος Λύτρας, με ανακοίνωσή του μέσα από τις φυλακές Κορυδαλλού, όπου κρατείται.
Ο γνωστός ποινικολόγος θα οδηγηθεί το πρωί στα δικαστήρια της Ευελπίδων προκειμένου να εκτελεστεί το ένταλμα σύλληψης σε βάρος του για τον ξυλοδαρμό της συζύγου του.
Κατά του Απόστολου Λύτρα έχει κατατεθεί και μήνυση για παραβίαση των περιοριστικών όρων που επιβλήθηκαν προκειμένου να αφεθεί ελεύθερος μέχρι την απολογία του.
Μήνυση κατά του Απόστολου Λύτρα και της πρώην συζύγου του φέρεται να υπέβαλε η 37χρονη Σοφία Πολυζωγοπούλου, η οποία ξυλοκοπήθηκε άγρια από τον γνωστό ποινικολόγο.