Σερβία-Ελλάδα 94-72: Ήττα με συμπεράσματα ενόψε Παρισιού- Τα highights (ΒΙΝΤΕΟ)

Σερβία-Ελλάδα 94-72: Βαριά ήττα με χρήσιμα συμπεράσματα - Τα highights (ΒΙΝΤΕΟ)

Πηγή Φωτογραφίας: EUROKINISSI

Ενημερώθηκε: 22/07/24 - 23:39

Φιλική συντριβή στο Βελιγράδι για την Εθνική στην «πρόβα τζενεράλε» πριν τους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Η «επίσημη αγαπημένη» αντιστάθηκε για 29 λεπτά στην άκρως ποιοτική Σερβία του σπουδαίου Νίκολα Γιόκιτς και των εύστοχων, Ντόμπριτς και Μπογκντάνοβιτς, όμως με μια έξαρση των «πλάβι» στο τέταρτο δεκάλεπτο έλαβε ένα καλό μάθημα γνωρίζοντας βαριά ήττα με σκορ 94-72.

Πολλά σχήματα δοκίμασε ο coach Βασίλης Σπανούλης, χρησιμοποιώντας όλους τους παίκτες του. Πρώτος σκόρερ για την Ελλάδα ο Γιάννης Αντετοκούνμπο που πέτυχε 17 πόντους και μάζεψε πέντε ριμπάουντ, την στιγμή που ο αρχηγός Κώστας Παπανικολάου ολοκλήρωσε το ματς με 10. Θετικότατος ο Δημήτρης Μωραϊτης με οκτώ πόντους, από έξι είχαν Λαρεντζάκης και Παπαγιάννης.

Για τους νικητές Σέρβους κορυφαίος ήταν ο Φίλιπ Πετρούσεφ που είχε 15 πόντους και 8 ριμπάουντ, μεγάλο ματς από τον Γιόκιτς των 16 πόντων, των 6 ασίστ και των επτά ριμπάουντ. Ψυχρός εκτελεστής ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς που ολοκλήρωσε το φιλικό με 19 πόντους τέσσερα ριμπάουντ και 2 ασίστ.