Premier League: Όλο και... ανεβαίνει η Τσέλσι!

Ενημερώθηκε: 15/09/24 - 00:00

Η Τσέλσι πέρασε διά πυρός και σιδήρου από την έδρα της Μπόρνμουθ, καθώς επικράτησε 1-0 με σκόρερ του Ενκουνκού στο 85ο λεπτό στο πλαίσιο της τέταρτης αγωνιστικής της Premier League.

Η Μπόρνμουθ μπήκε δυνατά στο ματς και είχε και δοκάρι με τον Ταβερνιέρ στο τέταρτο λεπτό. Η καλύτερη στιγμή της όμως ήταν στο 37ο λεπτό. Ο Σάντσεθ ανέτρεψε έναν αντίπαλο και ο διαιτητής σφύριξε πέναλτι, αλλά ο Ισπανός πορτιέρε έπιασε το χτύπημα του Εβάνιλσον και κράτησε όρθιους τους μπλε.

Οι δύο ομάδες είχαν ευκαιρίες για να σκοράρουν και στο δεύτερο μέρος, κυρίως η Μπόρνμουθ, ωστόσο η Τσέλσι ήταν αυτή που βρήκε το γκολ της νίκης στο τέλος με τον Ενκουνκού. Ο Σάντσο βρήκε ωραία τον Γάλλο φορ μέσα στην περιοχή κι αυτός με ωραίο τελείωμα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Deja vu για την Έβερτον σπουδαία ανατροπή της Άστον Βίλα

Η Έβερτον για δεύτερο σερί παιχνίδι ηττήθηκε 3-2 με την ίδια ανατροπή. Τα ζαχαρωτά πήραν κεφάλι στο σκορ με τον ΜακΝιλ στο 16' και τον Κάλβερτ-Λιούιν στο 27ο λεπτό, ωστόσο η Άστον Βίλα αντέδρασε γρήγορα στο Villa Park.

Ο Γουότκινς πήρε το όπλο του και έφερε το ματς στα ίσια στο 36ο λεπτό μετά από ασίστ του Ντιν και στο 58', κάνοντας το 2-2. Την ανατροπή για την ομάδα του Μπέρμιγχαμ ολοκλήρωσε ο Ντουράν με ασίστ του Ρος Μπάρκλεϊ.

Η Άστον Βίλα έπιασε τη Λίβερπουλ στον βαθμολογικό πίνακα στους εννιά βαθμούς, ενώ η Έβερτον παραμένει χωρίς βαθμό και ουραγός μαζί με τη Σαουθάμπτον.