Παρτιζάν-Παναθηναϊκός 83-81: Αντίο με ήττα

Ξδηδξ

Ενημερώθηκε: 15/04/23 - 00:26

Δεν άντεξε στο Βελιγράδι ο Παναθηναϊκός

Οι «πράσινοι» παρά την έλλειψη κινήτρου έκαναν ψυχωμένη εμφάνιση στη «Stark Arena», έφτασαν πολύ κοντά στη νίκη, όμως τελικά η Παρτίζαν πήρε το ροζ φύλλο με σκορ 83-81

Με 11-23 (9-23 αν ισχύσει η αφαίρεση δύο νικών) έκλεισε τη σεζόν η ομάδα του Χρήστου Σερέλη. Οι Σέρβοι, από την άλλη, έφτασαν στο 20-14 και «κλείδωσαν» την έκτη θέση, που θα τους φέρει αντιμέτωπους με τη Ρεάλ Μαδρίτης!

Ο Παναθηναϊκός ήταν «μαγικός» στα πρώτα 17 λεπτά του αγώνα, παίρνοντας ένα προβάδισμα 18 πόντων (20-38) απέναντι στους «αποσβολωμένους» Σέρβους. Σταδιακά, με την ώθηση της έδρας, η Παρτίζαν μείωσε και έκανε το ματς ντέρμπι, όμως δεν μπόρεσε σε κανένα σημείο του ματς να «βάλει πλάτη» την ομάδα του Χρήστου Σερέλη.

Τελικά, ένα λάθος του Γκριγκόνις έφερε τρίποντο του Νάναλι που διαμόρφωσε το τελικό σκορ (83-81). Ο Μπέικον είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει και να στείλει το ματς στην παράταση, όμως έχασε κάρφωμα (!) και οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη.

Κορυφαίος των νικητών ο Ντάντε Έξουμ, που σκόραρε 18 πόντους και καθοδήγησε την ανατροπή των Σέρβων, μαζί με τον Κέβιν Πάντερ που πέτυχε 17. Κομβικός με 14 πόντους ο Αβράμοβιτς, όπως και ο Νάναλι που έβαλε μόλις 5 πόντους αλλά και το νικητήριο σουτ.

Από τον Παναθηναϊκό, κορυφαίος αλλά και μοιραίος ο Μπέικον, που είχε 19 πόντους αλλά κακές αποφάσεις στο τέλος. 12 πόντοι για τον εξαιρετικό Πονίτκα, μεγάλες μάχες έδωσε ο Γκουντάιτις (11π., 8 ριμπ.)