Παναθηναϊκός-Μπότεφ Πλόβντιβ 2-1: Έχει το πάνω χέρι παρά τα λάθη (ΒΙΝΤΕΟ)

Πηγή Φωτογραφίας: ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ/ EUROKINISSI

Ενημερώθηκε: 25/07/24 - 23:09

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε 2-1 της Μπότεφ Πλόβντιβ στο ΟΑΚΑ, στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για τον β’ προκριματικό γύρο του Europa League και πήρε μικρό προβάδισμα πρόκρισης.

Με το «τριφύλλι» να είναι καλό στο πρώτο ημίχρονο, όπου έδειξε ανά διαστήματα στοιχεία όπως πίεση ψηλά και άμεσο ποδόσφαιρο και να φτιάχνει φάσεις για γκολ.

Ενώ ευτύχησε να πετύχει γκολ σε καίρια σημεία, στην αρχή και στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με τον Γερεμέγεφ στο 8’ και τον Μπακασέτα με πέναλτι στο 44ο λεπτό. Έχοντας και δοκάρι με τον Τζούριτσιτς στο 73’!

Ωστόσο, ένα «φτηνό» λάθος του Βιλένα επέτρεψε στους Βούλγαρους να μειώσουν με τον Κόροσετς, που είχε περάσει αλλαγή λίγα δευτερόλεπτα πριν, στο 70ο λεπτό, ενώ από ένα ακόμα του Γεντβάι στο 83’ καταλογίστηκε πέναλτι που διορθώθηκε μέσω VAR.

Η ρεβάνς των δύο ομάδων είναι προγραμματισμένη την 1η Αυγούστου στο «Κρίστο Μπότεφ», στις 21:00 ώρα Ελλάδας.