Μίλαν-Κλαμπ Μπριζ 3-1: «Σεφτέ» με Ράιντερς για τους «ροσονέρι» (BINTEO)

Μίλαν-Κλαμπ Μπριζ 3-1: «Σεφτέ» με Ράιντερς για τους «ροσονέρι»

Ενημερώθηκε: 22/10/24 - 22:21

Η Μίλαν κατάφερε να πανηγυρίσει την πρώτη της νίκη στη φετινή σεζόν του Champions League, επικρατώντας με 3-1 της Κλαμπ Μπριζ στο «Σαν Σίρο».

Οι «ροσονέρι» έψαχναν εναγωνίως το θετικό αποτέλεσμα, έχοντας ηττηθεί από τη Λίβερπουλ και τη Λεβερκούζεν στους προηγούμενους αγώνες. Το έργο τους έγινε πιο εύκολο μετά την αποβολή του Ονιεντίκα στο 40ο λεπτό, λόγω ενός σκληρού μαρκαρίσματος.

Παρά το δυναμικό ξεκίνημα της Μπριζ και τις ευκαιρίες που δημιούργησε, με τον Χρήστο Τζόλη να πρωταγωνιστεί στις αντεπιθέσεις, η Μίλαν βρήκε πρώτη το δρόμο προς τα δίχτυα. Στο 34’, ο Κρίστιαν Πούλισικ πέτυχε ένα σπάνιο γκολ, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα απευθείας από εκτέλεση κόρνερ, δίνοντας το προβάδισμα στους γηπεδούχους.

Η Μπριζ, παρά το αριθμητικό της μειονέκτημα, κατάφερε να ισοφαρίσει νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 51’, έπειτα από όμορφη ανάπτυξη από τα αριστερά, ο Σάμπε σκόραρε με κοντινό σουτ, κάνοντας το 1-1. Ωστόσο, η απάντηση της Μίλαν ήταν άμεση. Στο 61’ και το 71’, ο Ράιντερς πέτυχε δύο γκολ από ασίστ των Οκαφόρ και Τσικουέζε, «κλειδώνοντας» τη νίκη για την ομάδα του Στέφανο Πιόλι.

Η Μίλαν είχε την ευκαιρία να προσθέσει κι άλλο γκολ στο ενεργητικό της, όταν ο 16χρονος Καμάρντα σκόραρε με κεφαλιά στο 89ο λεπτό, αλλά το τέρμα ακυρώθηκε λόγω οφσάιντ, στερώντας από τον νεαρό άσο τη χαρά του πρώτου του γκολ στη διοργάνωση.