"Λύκοι" δάγκωσαν τη "Βασίλισσα", ψυχωμένοι "Πολίτες" στο Παρίσι (vid)

Ενημερώθηκε: 08/04/16 - 08:23

Μεγάλη νύχτα η σημερινή στο Βόλφσμπουργκ. Οι "Λύκοι" του Ντίτερ Χένινγκ, κάνοντας μια εκπληκτική εμφάνιση ισοπέδωσαν τη Ρεάλ Μαδρίτης και έκαναν το πρώτο μεγάλο βήμα για την πρόκριση στα ημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ. Στο Παρίσι η Μάντσεστερ Σίτι, με μια εμφάνιση - απάντηση σε όλους όσοι την είχαν ξεγράψει, πήρε προβάδισμα πρόκρισης αποσπώντας ισοπαλία από την Παρί Σεν Ζερμέν. Χαμένο πέναλτυ ο Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς στο 0-0.

Δεν της έδιναν, παρά ελάχιστες ελπίδες διάκρισης από την ώρα που έγινε η κλήρωση. Όλοι στην ομάδα κράτησαν χαμηλούς τόνους, μιλούσαν για τη χαρά της συμμετοχης. Όμως όταν ήρθε η ώρα να μπουν στον αγωνιστικό χώρο του "Volkswagen Arena", οι παίχτες της Κυπελλούχου Γερμανίας Βόλφσμπουργκ είχαν το "μαχαίρι στα δόντια".

Το ματς ξεκίνησε με τη Ρεάλ να έχει το πάνω χέρι στην αναμέτρηση και να δίνει εκείνη τον ρυθμό που επιθυμεί. Στο 2' ο Κριστιάνο Ρονάλντο σκόραρε αλλά το τέρμα του ακυρώθηκε ως οφσάιντ σε μια φάση που ήταν πολύ δύσκολη τον επόπτη.

Με την ολοκλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου οι "Λύκοι" βγήκαν από το καβούκι τους και άρχισαν να κερδίζουν μέτρα στο γήπεδο. Η πρώτη καλή στιγμή για τους γηπεδούχους ήρθε στο 12' όταν μετά από φοβερή κούρσα και σέντρα του Ντράξλερ από τα αριστερά, ο Ενρίκε έπιασε την κεφαλιά η οποία κατέληξε στην αγκαλιά του Κέιλορ Νάβας, ο οποίος συμπλήρωσε 735 λεπτά χωρίς να δεχτεί γκολ στο Τσάμπιονς Λιγκ.

Στο 17' όμως άρχισε το πραγματικό πάρτυ. Ο Κασεμίρο ανατρέπει εντός της περιοχής το Σίρλε, ο Ιταλός διαιτητής Ρόκι δείχνει το σημείο του πέναλτυ και Κρίστιαν Ροντρίγκες ανοίγει το σκορ για την Βόλφσμπουργκ, με το γήπεδο να παίρνει φωτιά!

Και πριν κοπάσουν οι πανηγυρισμοί, στο 25' ο Άρνολντ, έπειτα από σέντρα του Ενρίκε έκανε το 2-0 ρίχνοντας τη "Βασίλισσα" στο καναβάτσο!

Οι "μερένχες" θυμίζουν ναυάγιο και ο μόνος διασωθέντας αυτού, ο Γκάρεθ Μπέιλ μετά από φοβερή επέλαση από τα αριστερά θα βρει τον Μπενζεμά, αλλά η κεφαλιά του θα φύγει ψηλά, πάνω από τα δοκάρια του Ντιέγκο Μπενάλιο.

Έτσι λοιπόν ένα φανταστικό, για την ομάδα του Ντίτερ Χένινγκ και εφιαλτικό για τους Μαδριλένους του Ζινεντίν Ζιντάν, πρώτο ημίχρονο έλαβε τέλος!

Για 20' στην επανάληψη δεν σημειώθηκε η παραμικρή υποψία φάσης. Η Ρεάλ φαινόταν ανήμπορη να αντιδράσει, απέναντι στο τέλεια στημένο σύνολο των Γερμανών. Και όχι μόνο δεν υπήρξε ευκαιρία για τη Ρεάλ, αλλά η Βόλφσμπουργκ στο 69' με τον Σίρλε, λίγο έλειψε να κάνει το 3-0 και να τελειώσει από σήμερα την πρόκριση. Ο Γερμανός επιθετικός μετά την πάσα του Ενρίκε έκανε το σουτ από δεξιά με την μπάλα να περνάει δίπλα από το κάθετο δοκάρι της εστίας της Ρεάλ.

Η "Βασίλισσα" στο 73' έχασε τη μοναδική της ευκαιρία να μπει ξανά στο παιχνίδι με τον Ρονάλντο, που δεν μπόρεσε να νικήσει σε τετ α τετ τον Μπενάλιο. Τα λεπτά κυλούσαν χωρίς τη Ρεάλ να μπορεί να ανατρέψει την κατάσταση και έτσι το τελικό σφύριγμα βρήκε την Βόλφσμπουργκ με το ένα πόδι στα ημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ και τη Ρεάλ να μένει στις δάφνες του "διπλού" του Σαββάτου στη Βαρκελώνη.

Βόλφσμπουργκ: Μπενάλιο, Βιεϊρίνια, Ντράξλερ (93' Σέφερ), Ενρίκε (79' Τρες), Σίρλε (85' Κρούζε), Ντάντε, Λουίς Γκουστάβο, Γκιλαβονγκί, Νάλντο, Άρνολντ, Ροντρίγκεζ

Ρεάλ Μαδρίτης: Νάβας, Πέπε, Ράμος, Ρονάλντο, Κρόος (86' Χαμές Ροντρίγκεζ), Μπενζεμά (40' Χεσέ), Μπέιλ, Μαρσέλο, Κασεμίρο, Μόντριτς (64' Ίσκο), Ντανίλο

Στο Παρίσι, όλοι περίμεναν πως η ομάδα του Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς, εύκολα ή δύσκολα θα έπαιρνε το προβάδισμα για την πρόκριση. Αλλά η Μάντσεστερ Σίτι βάλθηκε να τους διαψευσει όλους.

Οι "Πολίτες" μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι δείχνοντας από την αρχή πως δεν θα είναι εύκολη υπόθεση το ματς για τους Παριζιάνους.

Μετά το εκρηκτικό ξεκίνημα της Σίτι, η Παρί ισορρόπησε το παιχνίδι, βρήκε τα πατήματά της στο γήπεδο και μάλιστα θα μπορούσε να προηγηθεί με το πέναλτυ που κέρδισε ο Νταβιντ Λουίς από τον Μπακαρύ Σανιά. Όμως ο Τζο Χαρτ απέκρουσε το πέναλτυ του Ζλάταν και το 0-0 παρέμεινε. Στην αμέσως επόμενη φάση, ο Ιμπραΐμοβιτς ήθελε να απαντήσει στον Χαρτ, αλλά τον σταμάτησε ξανά ο τερματοφύλακας της Σίτι.

Ο τρελός ρυθμός των πρώτων λεπτών έπεσε. Η Παρί έχασε ακόμα μια μεγάλη ευκαιρία με τον Ζλάταν και πάλι να χάνει ανεπανάληπτο τετ α τετ στέλνοντας την μπάλα πάνω από τα δοκάρια της Σίτι.

Και στο 38' ήρθε η απόλυτη ψυχρολουσία στο Παρίσι. Με μια τέλεια αντεπίθεση των Άγγλων, ο Ντε Μπρόινε με σουτ άνοιξε το σκορ για τη Μάντσεστερ Σίτι!

Η χαρά των Άγγλων δεν κράτησε για πολύ καθώς στο 41' ο Ιμπραΐμοβιτς πήρε το αίμα του πίσω και μετά το λάθος του Φερνάντο στην άμυνα των "Σίτιζενς", ισοφάρισε σε 1-1 για την Παρί.

Το πρώτο μέρος έκλεισε με τις δυο ομάδες ισόπαλες και όλα τα δεδομένα ανοίχτα για τη συνέχεια.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Παρί μπήκε αποφασισμένη να γυρίσει την... κατάσταση στα μέτρα της και το πέτυχε στο 59ο λεπτό. Έπειτα από κόρνεν, ο Καβάνι πήρε την κεφαλιά, ο Χαρτ δεν απομάκρυνε σωστά και ο Ραμπιό με κοντινό σουτ έκανε το 2-1 βάζοντας φωτιά στις κερκίδες του "Παρκ Ντε Πρενς".

Η Παρί μετά την υπερ της ανατροπή του σκορ, πίεσε για ένα τρίτο τέρμα που θα της έδινε μεγάλο προβάδισμα πρόκρισης. Ο μοιραίος, έτσι όπως εξελίχθηκε το παιχνίδι, Ζλάταν Ιμπαΐμοβιτς στο 62', με κεφαλιά, σημάδεψε το δοκάρι του Χαρτ.

Και ενώ η Παρί πίεζε για να καθαρίσει το παιχνίδι, η Σίτι χτύπησε ξανά! Μετά από σύγχυση στα καρέ των πρωταθλητών Γαλλίας, ο Φερναντίνιο πιάνει το σουτ, με την μπάλα να κοντράρει και να καταλήγει στα δίχτυα του Τραπ, για να γίνει έτσι το 2-2!

Ο αγώνας συνεχίστηκε χωρίς ιδιαίτερες συγκινίσεις, με την Μάντσεστερ Σίτι να ελέγχει πλήρως το ρυθμό του παιχνιδιού και να είναι αυτή που φεύγει ικανοποιημένη από το Παρίσι. Από την άλλη η Παρί Σεν Ζερμέν έχασε πολλές και μεγάλες ευκαιρίες να πάρει τη νίκη και τώρα είναι αναγκασμένη να πάει στην Αγγλία για το "διπλό".

Παρί Σεν Ζερμέν: Τραπ, Οριέ (78' Φαν Ντερ Βιλ), Τιάγκο Σίλβα, Νταβίντι Λουίς, Μάξγουελ, Τιάγκο Μότα, Ραμπιό (78' Λούκας Μόουρα), Ματουιντί, Ντι Μαρία, Καβάνι, Ιμπραΐμοβιτς

Μάντσεστερ Σίτι: Χάρτ, Σανιά, Οταμέντι, Μανγκαλά, Κλισί, Φερνάντο, Φερναντίνιο, Ντε Μπρόινε (78' Ντελφ), Χεσούς Νάβας, Νταβίντ Σίλβα, Αγκουέρο (93' Κολάροφ)