Φενέρμπαχτσε-Ολυμπιακός 82-71: Πρεμιέρα με... το αριστερό στην Πόλη

Πηγή Φωτογραφίας: EUROKINISSI SPORTS

Ενημερώθηκε: 04/10/24 - 23:17

Με το... αριστερό μπήκε στην Ευρωλίγκα ο Ολυμπιακός.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ηττήθηκε πολύ πιο δύσκολα απ' όσο δείχνει το τελικό 82-71 στο «Ulker Sports Hall» από τη Φενέρμπαχτσε, έδειξε όμως σε μεγάλο διάστημα της αναμέτρησης τα «δόντια» της και άφησε μεγάλες υποσχέσεις ενόψει της συνέχειας.

Μετά από ένα «νωθρό» ξεκίνημα, οι Πειραιώτες έκαναν εξαιρετικό δεύτερο δεκάλεπτο και πήγαν στο ημίχρονο με προβάδισμα (32-36). Ο Ολυμπιακός παρέμεινε μπροστά και στο μεγαλύτερο μέρος της τρίτης περιόδου, όμως μερικά «φτηνά» λάθη αλλά και αρκετά χαμένα ριμπάουντ έδωσαν στη Φενέρ το δικαίωμα να ανακτήσει τα ηνία του αγώνα.

Τελικά, στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός «κόλλησε» επιθετικά σε ένα πολύ κρίσιμο σημείο του αγώνα, μένοντας άποντος για περίπου τέσσερα λεπτά, με αποτέλεσμα το 65-65 να γίνει 73-65 για τους γηπεδούχους. Από εκείνο το σημείο, οι «ερυθρόλευκοι» δεν είχαν άλλη αντίδραση και τελικά η (πολύ ισχυρή και φέτος) Φενέρ πήρε τη νίκη.

Κορυφαίος του ματς για τη Φενέρ ήταν ένας πρώην «ερυθρόλευκος». Ο Γουέιντ Μπόλντγουιν έκανε ματσάρα με 19 πόντους, 5 ριμπάουντ και 7 ασίστ, ενώ 15 πόντους είχε ο Νάιτζελ Χέιζ-Ντέιβις και 10 πόντους με 9 ριμπάουντ ο Μπόνζι Κόλσον.

Από τον Ολυμπιακό, 15 πόντους και 7 ριμπάουντ είχε ο μαχητικός Μόουζες Ράιτ, κορυφαίος όμως ήταν ο Σακίλ ΜακΚίσικ με 13 πόντους, 2 ριμπάουντ και 2 ασίστ. 11 πόντοι για τον «ήσυχο» Σάσα Βεζένκοφ, έμεινα στα χαμηλά ο Εβάν Φουρνιέ με 5 πόντους σε 23 λεπτά συμμετοχής