Champions League: Σκόραρε ο Τζόλης - Μαγική νύχτα για Άστον Βίλα και Λιλ - Τα αποτελέσματα και τα highlights της βραδιάς (BINTEO)

Ενημερώθηκε: 03/10/24 - 01:10

Το 2/2 στο Champions League έκανε η απίθανη Άστον Βίλα τιμωρώντας την φλύαρη Μπάγερν με 1-0 στο «Βίλα Παρκ».

Ο Τζον Ντουράν ήταν η χρυσή αλλαγή του Ουνάι Έμερι σκοράροντας στο 79’ με πλασέ, με τον Μάνουελ Νόιερ να φέρει μεγάλη ευθύνη αφού βγήκε ανεξήγητα πολλά μέτρα εκτός εστίας.

Η πρώτη νίκη της Κλαμπ Μπριζ στο φετινό Champions League έφερε φαρδιά πλατιά την υπογραφή του Χρήστου Τζόλη!

Ο Έλληνας μεσοεπιθετικός πέτυχε το μοναδικό τέρμα του εκτός έδρας αγώνα με τη Στουρμ Γκρατς στο 23ο λεπτό, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα με εξαιρετικό σουτ από πλάγια θέση.

Αυτό ήταν και το πρώτο του γκολ σε φάση ομίλων/league phase της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης, καθώς και το τέταρτο με τη φανέλα της Μπριζ.

Στη Λισαβόνα, η Μπενφίκα του Βαγγέλη Παυλίδη πήρε επιβλητική νίκη, συντρίβοντας με 4-0 την Ατλέτικο Μαδρίτης.

Βασίλισσα Λιλ, έβαλε φρένο στο αήττητο της Ρεάλ Μαδρίτης στο Champions League! H oμάδα του Μπρούνο Ζενεσιό, ήταν ψυχωμένη απέναντι στην πρωταθλήτρια Ευρώπης και την υποχρέωσε στην πρώτη της ήττα στην κορυφαία ευρωπαϊκή διασυλλογική διοργάνωση μετά από 17 μήνες χάρη σε γκολ του Ντέιβιντ με πέναλτι στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου! (1-0)

Μεγάλος πρωταγωνιστής των γηπεδούχων ο Σεβαλιέ, που έβαλε «στοπ» σε προσπάθειες των Ρίντιγκερ, Γκιουλέρ και Βινίσιους στην τελική ευθεία του ματς, «μοιραίος» ο Καμαβινγκά για τη Ρεάλ Μαδρίτης καθώς υπέπεσε στο πέναλτι που έκρινε την αναμέτρηση.

Αδιανόητο διπλό μέσα στη Λειψία πήρε η Γιουβέντους! Η ομάδα του Τιάγκο Μότα έβγαλε τρομερό χαρακτήρα στη Γερμανία και παρότι έπαιζε με δέκα από το 59’, έκανε μυθική ανατροπή για να φύγει νικήτρια από τη «Red Bull Arena» με σκορ 3-2.

Συνεχίζει απόλυτη η Γηραιά Κυρία, η οποία έχει πλέον έξι βαθμούς στο Champions League, ενώ οι «ταύροι» ντούμπλαραν τις… ήττες τους.

Συνεχίζει από εκεί που το άφησε η Λίβερπουλ! Οι reds επικράτησαν με 2-0 της Μπολόνια και πήραν την 2η νίκη τους στο Champions League. Πλέον η ομάδα του Σλοτ είναι στους 6 βαθμούς, ενώ από την άλλη η ιταλική ομάδα παρέμεινε στον έναν.