Premier League: Ατρόμητη Νότιγχαμ... σκότωσε τη Λίβερπουλ - Τα αποτελέσματα

Ενημερώθηκε: 14/09/24 - 20:16

Η Λίβερπουλ γνώρισε την πρώτη της ήττα επί Άρνε Σλοτ με 1-0 στο Άνφιλντ από τη Νότιγχαμ Φόρεστ, προκαλώντας σοκ στους φιλάθλους της και χάνοντας την πρωτοκαθεδρία της στην Premier League.

Η νίκη αυτή για την ομάδα του Νούνο Εσπίριτο Σάντο σημαίνει ότι η Νότιγχαμ Φόρεστ πέτυχε την πρώτη της νίκη στο Άνφιλντ σε αγώνα πρωταθλήματος από το 1969.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε ο Χάντσον-Οντόι στο 72ο λεπτό, με ένα υπέροχο πλασέ από την περιοχή. Η Λίβερπουλ, που είδε τον Κώστα Τσιμίκας να μπαίνει στο παιχνίδι στο 75ο λεπτό, δεν κατάφερε να ανταποκριθεί και υπέστη μια αναπάντεχη ήττα που την έριξε τρεις βαθμούς πίσω από την πρωτοπόρο Μάντσεστερ Σίτι.

Οι «πολίτες» επιβλήθηκαν 2-1 της Μπρέντφορντ με τον Χάαλαντ να είναι ο απόλυτος πρωταγωνιστής. Ο Νορβηγός επιθετικός ανέτρεψε το προβάδισμα της Μπρέντφορντ με δύο γκολ στο 19ο και 32ο λεπτό, μετά το γκολ του Γουισά που είχε δώσει προβάδισμα στην Μπρέντφορντ από το πρώτο λεπτό του αγώνα.

Στο Λονδίνο, η Κρίσταλ Πάλας απέφυγε την ήττα απέναντι στη Λέστερ με δύο γκολ του Ματετά (47', 90+2' πέν.), μετά την αρχική υπεροχή της Λέστερ με γκολ από Βάρντι (21') και Μαβιντιντί (46').

Στο Craven Cottage, η Φούλαμ απέσπασε ισοπαλία 1-1 με τη Γουέστ Χαμ, χάρη σε γκολ του Ντάνι Ινγκς στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων, ενώ η Ίπσουιτς κράτησε την Μπράιτον στο 0-0 εκτός έδρας, με μια σφιχτή αμυντική εμφάνιση