Ολοκληρώθηκε με επιτυχία η επιχειρησιακή εκπαίδευση της 5ης Αερομεταφερόμενης Ταξιαρχίας (5η Α/Μ ΤΑΞ) στην Κρήτη, που αποτελεί την οργανωτική μετεξέλιξη της ιστορικής «V (5ης) Μεραρχίας Κρητών», και εδρεύει φυσικά στη Μεγαλόνησο.
![](/sites/default/files/styles/in_article/public/article-images/2023-12/DJI_0996.00_02_34_16.Still001.jpg?itok=W3qIrbT5)
Στην προαναφερθείσα εκπαίδευση, που διεξήχθη στην ζώνη ευθύνης του Σχηματισμού, συμμετείχαν προσωπικό και μέσα της Αερομεταφερόμενης Ταξιαρχίας, της 1ης Ταξιαρχίας Αεροπορίας Στρατού (1η ΤΑΞΑΣ), ένα ζεύγος μαχητικών αεροσκαφών F-16 από τη «γειτονική» 115 Πτέρυγα Μάχης σε αποστολές εγγύς αεροπορικής υποστηρίξεως της Πολεμικής Αεροπορίας, μία φρεγάτα (Φ/Γ «ΕΛΛΗ») και ενός αρματαγωγού (Α/Γ «ΙΚΑΡΙΑ») του Πολεμικού Ναυτικού.
![](/sites/default/files/styles/in_article/public/article-images/2023-12/DJI_0996.00_24_20_21.Still011.jpg?itok=65Qe8M0e)
Η επιχειρησιακή εκπαίδευση περιελάμβανε τα εξής αντικείμενα:
- Τη διεξαγωγή της Τακτικής Ασκήσεως Μετά Στρατευμάτων (ΤΑΜΣ) «Μίνωας – 23».
- Συνεκπαίδευση με τη φρεγάτα και το αρματαγωγό.
- Πλήθος επί μέρους επιχειρησιακών αντικειμένων.
«Σκοπός της δράσης ήταν η εκπαίδευση του προσωπικού σε ρεαλιστικά τακτικά
σενάρια, η προαγωγή της διακλαδικότητας και της κοινής επιχειρησιακής αντίληψης», όπως σημειώνεται από το ΓΕΣ.
![](/sites/default/files/styles/in_article/public/article-images/2023-12/signal-2023-12-12-181508_015.jpeg?itok=YCwdF8oc)
![](/sites/default/files/styles/in_article/public/article-images/2023-12/signal-2023-12-12-181508_020.jpeg?itok=BHk-pKmG)