Super League: Τα σενάρια για τον τίτλο και τα κριτήρια ισοβαθμίας

Πηγή Φωτογραφίας: ΡΑΦΑΗΛ ΓΕΩΡΓΙΑΔΗΣ / EUROKINISSI

Ενημερώθηκε: 12/05/24 - 22:22

Ο ΠΑΟΚ ήταν ο μεγάλος νικητής του εξ αναβολής ντέρμπι με τον Ολυμπιακό στην Τούμπα.

Η ομάδα του Λουτσέσκου επικράτησε με 2-0 με τα γκολ από τους Τάισον και Ζίβκοβιτς και πλησίασε στον ένα βαθμό την πρωτοπόρο ΑΕΚ στη βαθμολογία της Stoiximan Super League, δύο αγωνιστικές πριν το τέλος.

Ας δούμε όμως ποια είναι τα σενάρια για τον τίτλο για τους δύο Δικεφάλους που έχουν και τις περισσότερες πιθανότητες, αλλά και για τους Παναθηναϊκό, Ολυμπιακό που πλέον ουσιαστικά χρειάζονται ένα θαύμα για να φτάσουν στην κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Τι θέλει η ΑΕΚ (75 βαθμοί)

Η ΑΕΚ πλέον νιώθει καυτή την ανάσα του ΠΑΟΚ πίσω της.

Η Ένωση εννοείται ότι παίρνει τον τίτλο με δύο στα δύο απέναντι σε Ολυμπιακό στο "Γ. Καραϊσκάκης" και Λαμία στην OPAP Arena.

Σε διαφορετική περίπτωση, η ΑΕΚ χρειάζεται στα δύο τελευταία παιχνίδια να κάνει καλύτερα αποτελέσματα από αυτά που θα κάνει ο ΠΑΟΚ απέναντι σε Παναθηναϊκό (εντός) και Άρη (εκτός).

Αν η ΑΕΚ νικήσει τον Ολυμπιακό στο "Καραϊσκάκης", τότε φτάνει στους 78 βαθμούς και στέφεται πρωταθλήτρια από την Τετάρτη, αν ο ΠΑΟΚ δεν νικήσει την ίδια ώρα τον Παναθηναϊκό στην Τούμπα.

Τι θέλει ο ΠΑΟΚ (74 βαθμοί)

Ο ΠΑΟΚ έκανε μεγάλο βήμα, αλλά εξακολουθεί να μην έχει την τύχη στα χέρια του.

Η ομάδα του Λουτσέσκου χρειάζεται νίκες στα δύο ματς που απομένουν με Παναθηναϊκό στην Τούμπα και Άρη στο Βικελίδης. Θα ανέβει στους 80 βαθμούς και θα περιμένει ένα οποιοδήπτε στραβοπάτημα της ΑΕΚ ή με Ολυμπιακό ή με Λαμία.

Αν ο ΠΑΟΚ κάνει μία νίκη και μια ισοπαλία στα δύο ματς που του μένουν, τότε θα φτάσει 78 βαθμούς και θα χρειάζεται από την ΑΕΚ να πάρει κάτω από τρεις βαθμούς στα δύο δικά της παιχνίδια.

Τι θέλει ο Παναθηναϊκός (71 βαθμοί)

Ο Παναθηναϊκός εξακολουθεί να έχει ελάχιστες ελπίδες μετά την καταστροφική ήττα από τον Άρη.

Όπως και ο ΠΑΟΚ, η ομάδα του Τερίμ χρειάζεται υποχρεωτικά δύο νίκες στα παιχνίδια που απομένουν με ΠΑΟΚ στην Τούμπα και εντός έδρας με τον Ολυμπιακό για να φτάσει τους 77 βαθμούς.

Οι έξι βαθμοί βέβαια δεν αρκούν, αφού ο Παναθηναϊκός θα θέλει ταυτόχρονα η ΑΕΚ να πάρει μάξιμουμ ένα βαθμό στα δύο ματς με Ολυμπιακό και Λαμία, αλλά και ο ΠΑΟΚ να μη νικήσει τον Άρη την τελευταία αγωνιστική.

Τι θέλει ο Ολυμπιακός (70 βαθμοί)

Στην ουσία η προσπάθεια του Ολυμπιακού για τον τίτλο τελείωσε στην Τούμπα.

Οι ερυθρόλευκοι μόνο τυπικά παραμένουν εντός διεδίκησης, αφού είναι κινηματογραφικό το σενάριο που χρειάζονται για να τερματίσουν πρώτοι.

Θέλουν δύο νίκες με ΑΕΚ και Παναθηναϊκό για να πάνε στους 76 βαθμούς, η ΑΕΚ να χάσει από τη Λαμία, ισοπαλία στο ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκός και νίκη του Άρη την τελευταία αγωνιστική.

Τα κριτήρια κατάταξης σε περίπτωση ισοβαθμίας ομάδων στα playoffs

Σε περίπτωση που προκύπτει ισοβαθμία ομάδων στα playoffs, τότε για τις ομάδες που ισοβαθμούν τα κριτήρια κατάταξης, κατά σειρά, είναι τα εξής:

• Το σύνολο των βαθμών που συγκέντρωσε η καθεμιά σε όλους τους μεταξύ τους αγώνες στη Stoiximan Super League (κατά την κανονική περίοδο και τα playoffs αθροιστικά, δηλαδή στα τέσσερα ματς που τέθηκαν αντιμέτωπες οι ομάδες στο πρωτάθλημα).
  • Τη διαφορά τερμάτων που έχει η κάθε ομάδα μεταξύ των εκ νέου ισοβαθμούντων συλλόγων σε όλους τους μεταξύ τους αγώνες του πρωταθλήματος (κατά την κανονική περίοδο και τα playoffs αθροιστικά).
  • Τη θέση που κατέλαβε η κάθε ομάδα μεταξύ των εκ νέου ισοβαθμούντων ομάδων στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος.