Ολυμπιακός-Μπαρτσελόνα 80-82: Την... πάτησε

Με 2/3 βολές του Πάρκερ, έπειτα από φάουλ που έδωσε ο διαιτητής Ντιφάλα στον Πετρούσεφ, στα 0,5'' της παράτασης κόστισαν στον Ολυμπιακό την ήττα 82-80 από την Μπατσελόνα, στο Game 3

Πηγή Φωτογραφίας: ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΑΤΘΑΙΟΣ / EUROKINISSI

Ενημερώθηκε: 01/05/24 - 00:02

Με την πλάτη στον… τοίχο ο Ολυμπιακός!

Οι «ερυθρόλευκοι» τιμωρήθηκαν από την Μπαρτσελόνα με 2/3 βολές του Πάρκερ, σε φάουλ που έδωσε ο διαιτητής Ντιφαλά στα 0,5’’ πριν τη λήξη της παράτασης, γνωρίζοντας την ήττα 82-80, στο ΣΕΦ.

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν τη δυνατότητα να πάρουν το ροζ φύλλο στην κανονική διάρκεια, μετά την ισοφάριση (71-71) του Λαπροβίτολα, αλλά ο Γουίλιαμς-Γκος αστόχησε στην εκπνοή.

Από ‘κει και πέρα, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν στο +3 (80-77), στο 44’.

Ακολούθησε ένα τρίποντο του Τόμας Σατοράνσκι για την ισοφάριση, με τον Γουίλιαμς-Γκος να αστοχεί σε τρίποντο στην επόμενη επίθεση και το τελικό σκορ να διαμορφώνεται με τις βολές του Πάρκερ.

Κορυφαίος για την Μπαρτσελόνα ήταν ο Γιαν Βέσελι με 16 πόντους, ενώ από 13π. είχαν οι Τόμας Σατοράνσκι, Γουίλι Ερνανγκόμεθ και Τζαμπάρι Πάρκερ.

Από τον Ολυμπιακό, ξεχώρισε ο Φίλιπ Πετρούσεφ με 18π. και ο Μόουζες Ράιτ με 16π.

Επόμενο ματς ξανά στο ΣΕΦ τη Μεγάλη Πέμπτη (2/5, 19:45), με τους Πειραιώτες να παίζουν πλέον για τη… ζωή τους.